Archiwum

Laur Staszica – wyróżnienie dla zespołu realizującego projekt IDENT

Laur Staszica 2016 Laur Staszica 2016 Zespół pracujący nad projektem Multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości w ramach Programu Badań Stosowanych NCBiR otrzymał w dniu 23 listopada 2016 r. wyróżnienie w konkursie im St. Staszica na Laur Innowacyjności 2016. Konkurs został zorganizowany przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

Dotychczas zbudowano prototypowe stanowisko bankowe, funkcjonujące w specjalnie do tego przygotowanym laboratorium na Wydziale ETI PG. W przyszłym roku wyniki projektu zostaną wdrożone pilotażowo na 100 stanowiskach obsługi klienta w 60 oddziałach bankowych. Projekt jest realizowany w Katedrze Systemów Multimedialnych wespół z Bankiem PKO BP i z sopocką firmą Microsystem sp. z o.o.

24.11.2016

Prof. A. Czyżewski członkiem Senior Member International Rough Set Society

irss2016 Prof. A. Czyżewski został wybrany przez Towarzystwo Naukowe Zbiorów Przybliżonych (International Rough Set Society) na członka Senior Member. Zbiory przybliżone to teoria zapoczątkowana przez znakomitego polskiego uczonego Prof. Zdzisława Pawlaka. Aktualnie jest to jedna z metod sztucznej inteligencji, uznana i intensywnie rozwijana na całym świecie. Prof. Czyżewski wraz z zespołem uczestniczy w szkole naukowej, rozwijającej zbiory przybliżone od połowy lat dziewięćdziesiątych, jest też od wielu lat członkiem International Rough Set Society.

10.11.2016

Dr inż. Andrzej Kaczmarek (1948-2016)

A. Kaczmarek Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 1 listopada 2016 r. zmarł nagle wieloletni pracownik naszej katedry, dr inż. Andrzej Kaczmarek

Dr inż. Andrzej Kaczmarek uzyskał tytuł magistra na Wydziale Automatyki i Informatyki Politechniki Gdańskiej w 1972 r. Do roku 1975 pracował jako specjalista w serwisie komputerowym w firmie ELWRO-Service we Wrocławiu. W tym roku powrócił do Gdańska i podjął pracę jako konstruktor urządzeń komputerowych na Wydziale Okrętowym Politechniki Gdańskiej. W roku 1985 dołączył do zespołu naukowego obecnej Katedry Systemów Multimedialnych.

Główną dziedziną jego badań naukowych była komputerowa analiza dźwięków muzycznych, szczególnie dźwięków piszczałek organowych. Badania te były tematem pracy doktorskiej, obronionej w 1995 r. Inne, liczne jego zainteresowania naukowe dotyczyły zastosowań inżynierii dźwięku w rozpoznawaniu mowy (mówców), analizie mowy patologicznej i rekonstruowaniu nagrań. W swoich pracach naukowych wykorzystywał metody sztucznej inteligencji, takie jak sieci neuronowe, logika rozmyta i zbiory przybliżone. Pozostawił po sobie znaczny i wartościowy dorobek publikacyjny. Wspomagał swoją wiele projektów, m. in. jest współautorem systemu youarchive.net, wielu algorytmów i programów, które zostały zastosowane w demonstratorach technologicznych związanych z projektami PRESTOSPACE, INDECT, SYNAT, MODALITY. Przeprowadził bardzo wiele zajęć dydaktycznych, których w znacznej części był twórcą.

Zachowamy w naszej pamięci Jego trudne do przecenienia wsparcie, życzliwość i mądrość.

Zespoły KSM i LAF

6.11.2016

Pierwsza nagroda za prezentację referatu na Sympozjum NTAV2016

W dniach 13-15 października, w Rzeszowie, odbyło się XVI Międzynarodowe Sympozjum Nowości w Technice Audio i Wideo NTAV2016. Referat pt.: Analysis of soundscape recordings in close proximity to the road in changeable weather conditions, wygłoszony przez mgra inż. Adama Kurowskiego, przygotowany przez zespół w składzie: mgr inż. Karolina Marciniuk, mgr inż. Adam Kurowski, prof. dr hab. inż. Bożena Kostek, otrzymał pierwszą nagrodę za prezentację referatu przez młodego pracownika, przyznaną przez Prezydium Zarządu Polskiej Sekcji Audio Engineering Society.

18.10.2016

Jubileusz Doc. dr inż. Marianny Sankiewicz

W dniu 23 września 2016 r. w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku miały miejsce szczególne uroczystości jubileuszowe, w których uczestniczyli: Jubilatka, świętująca 95-rocznicę urodzin oraz Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Jacek Namieśnik, Dziekan Wydziału ETI, prof. Jerzy Wtorek, profesorowie, będący wychowankami Pani Docent (B. Kostek, J. Papanikolaou, A. Czyżewski), przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów PG (SAPG), szefowie i pracownicy pomorskich firm oraz licznie zgromadzeni goście, w tym wielu absolwentów PG. Zdalnie uczestniczył prof. Henryk Skarżyński, szef Światowego Centrum Słuchu, który zalicza siebie do grona uczniów Pani Docent.

Spotkanie prowadzone przez wiceszefa SAPG, Georgisa Bogdanisa przebiegło w niezwykle miłej, ale tez chwilami podniosłej i wzruszającej atmosferze. Otworzył je Dyrektor Teatru Szekspirowskiego, Włodzimierz Ziółkowski, który jest jednym z wychowanków Jubilatki. Następnie Chór PG odśpiewał hymn "Gaudeamus igitur", w trakcie którego Jubilatka wkroczyła na scenę Teatru. Odtworzono sfilmowane wspomnienia Jubilatki, obecnej w trakcie całego wydarzenia na scenie Teatru, wysłuchano okolicznościowych wystąpień i laudacji. Galę jubileuszową uświetnił wspaniały koncert w wykonaniu światowej sławy pianisty, Janusza Olejniczaka. W kulminacyjnej fazie, przy otwierającym się dachu Teatru, wniesiono tort urodzinowy, ozdobiony wizerunkiem dobrze znanego absolwentom podpisu byłej Pani Prodziekan i Prorektor, w charakterystycznym kolorze zielonego atramentu.

Relacja fotograficzna z uroczystości jubileuszowych, udostępniona w części w tym miejscu, została udostępniona w szerszym zakresie na stronie o adresie: mariannasankiewicz.pl wraz z innymi materiałami z gali jubileuszowej. Na temat dokonań Pani Docent oraz Jej Małżonka, doc. Gustawa Budzyńskiego można przeczytać w tekście laudacji, której fragmenty wygłosił prof. A. Czyżewski.

Przebieg spotkania jubileuszowego został zarejestrowany i można go obejrzeć na kanale YouTube Katedry.

26 września br. o godz. 19.09 w Programie 1 Polskiego Radia, w audycji Wieczór Odkrywców Krzysztofa Michalskiego gościła Pani Marianna Sankiewicz.
Audycji można także wysłuchać z pliku MP3.

Jubileusz Doc. dr inż. Marianny Sankiewicz Jubileusz Doc. dr inż. Marianny Sankiewicz Jubileusz Doc. dr inż. Marianny Sankiewicz Jubileusz Doc. dr inż. Marianny Sankiewicz Jubileusz Doc. dr inż. Marianny Sankiewicz Jubileusz Doc. dr inż. Marianny Sankiewicz Jubileusz Doc. dr inż. Marianny Sankiewicz Jubileusz Doc. dr inż. Marianny Sankiewicz

28.09.2016

"Piknik Inspiracji" w Iławie

24 września w Iławie odbył się drugi Piknik Inspiracji. Przedstawiciele Koła Naukowego Inżynierii Dźwięku i Obrazu (w składzie Małgorzata Mańkowska, Damian Koszewski oraz Dawid Weber), na prośbę organizatorów, inspirowali dzieci doświadczeniami związanymi z rozchodzeniem się fali dźwiękowej. Było głośno i widowiskowo. Impreza miała miejsce na terenie Amfiteatru Im. Louisa Armstronga.

Piknik Inspiracji Piknik Inspiracji

26.09.2016

Nagroda Best Paper Award na konferencji SPA 2016

SPA 2016 Zespół Katedry Systemów Multimedialnych w składzie: mgr inż. Piotr Bratoszewski, dr inż. Grzegorz Szwoch oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski, otrzymał nagrodę The Best Paper Award w kategorii Biometria Głosowa podczas XX międzynarodowej konferencji IEEE Signal Processing Algorithms, Architectures, Arrangements and Applications, która odbyła się w dniach 21-23 Września 2016 w Poznaniu. Nagrodzony referat nosi tytuł: Acoustic and Visual Voice Activity Detection for Noisy Speech Recognition.

26.09.2016

Best Paper Award na konferencji MISSI 2016

MISSI 2016 Referat zespołu w składzie: prof. dr hab. inż. Bożena Kostek, mgr  inż. Adam Kurowski oraz mgr inż. Karolina Marciniuk, wygłoszony na konferencji MISSI 2016 - The 10th edition of International Conference  on Multimedia & Network Information Systems, Wrocław (14-16.09.2016), zatytułowany Separability Assessment of Selected Types of Vehicle-Associated Noise, otrzymał nagrodę The Best Paper Award.

18.09.2016

Główna nagroda za "CyberOko"

CyberOko Promyk Kapituła konkursu "Innowacje na rzecz poprawy jakości życia i zdrowia osób z dysfunkcjami" uznała system "CyberOko" za najbardziej innowacyjną ze zgłoszonych propozycji. O miano najbardziej innowacyjnego rozwiązania, które ułatwia osobom z dysfunkcjami codzienne życie, ubiegało się wielu kandydatów – zarówno firm, jak i osób prywatnych. Wszystkie zgłoszenia wyróżniały się nieszablonowym oraz kreatywnym podejściem do tematyki usprawniania funkcjonowania osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Nagroda została wręczona podczas konferencji "Ocena i wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka" w dniu 16 maja 2016. W imieniu twórców "CyberOka" nagrodę odebrał prof. Andrzej Czyżewski.

18.05.2016

Profesorowie Marianna Sankiewicz i Gustaw Budzyński w KSM

Prof. Budzyńscy 25 marca 2016 roku, Państwo Profesorowie Marianna Sankiewicz i Gustaw Budzyński, założyciele Katedry Systemów Multimedialnych, gościli od godz. 14:00 w Sali seminaryjnej, wraz z kilkunastoma wybitnymi absolwentami. Spotkanie to było okazją do złożenia sobie życzeń świątecznych, a także wspólnego obejrzenia fragmentów niezwykłych filmów historycznych z Powstania Warszawskiego i z udziałem tych Osób w kadrze. Takie korzenie i trwałe kontakty w ramach akademickiej ciągłości pokoleń nadają głębszy sens działalności Katedry, dlatego w tym wyjątkowym, przedświątecznym spotkaniu, udział wzięło także grono obecnych Pracowników i Współpracowników Katedry.

12.04.2016

Nagroda dla studentów za III miejsce na konferencji OSKA 2016

OSKA2016 W dniach 11-13 marca w Krakowie odbyła się trzecia Ogólnopolska Studencka Konferencja Akustyków OSKA 2016. Referat wygłoszony przez grupę studentów w składzie Maciej Blaszke, Szymon Zaporowski oraz Dawid Weber, zatytułowany Procesor efektów dźwiękowych do gitary na urządzenia mobilne, został nagrodzony trzecim miejscem w konkursie jury.

14.03.2016

Realizacja koncertu Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej w Auli PG

12 lutego 2016 r. w ramach "Politechniki Otwartej" w Auli Politechniki Gdańskiej odbył się koncert Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Piotra Jędrzejczyka, z towarzyszeniem duetu 69 duo (Szymon Jabłoński – bandoneon, Marcin Kozioł – gitara) i solistów: Katarzyny Babireckiej, Agaty Walczak i Jacka Szponarskiego. Muzycy zagrali m.in. takie utwory, jak "Amerykanin w Paryżu" – G. Gershwin, "Walc z Maskarady" – Aram Chaczaturian, "Oblivion" – A. Piazzolla. Koncert został zarejestrowany przez studentów Katedry Systemów Multimedialnych, w ramach pracy dyplomowej magisterskiej pt. „Eksperymentalne nagranie wideofoniczne zgodne ze standardem MPEG-H”, pod kierunkiem dr. inż. Piotra Odyi. Organizatorem koncertu był dr inż. Michał Lech.

Relacja z koncertu w Pomorskiej TV

16.02.2016