Aktualności

Nagroda w konkursie Perspektywy Medycyny

W dniu 25 marca 2024 r. w gmachu Senatu Rzeczpospolitej Polskiej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród 3. edycji konkursu Perspektywy Medycyny, współorganizowanego przez Komisję Zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Radę Programową Kongresu Zdrowie Polaków.
W kategorii Telemedycyna i usługi e-zdrowia, Prof. Andrzej Czyżewski z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej i Prof. Krzysztof Narkiewicz z Katedery Diabetologii i Nadciśnienia Tętniczego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w imieniu zespołów realizujących projekt, otrzymali nagrodę za projekt ADMEDVOICE - Adaptacyjny system inteligentnego przetwarzania mowy lekarzy wraz ze strukturalizacją wyników badań i wspomaganiem procesu terapeutycznego.

Więcej informacji na stronach Kongresu.

Statuetka Nagroda Prof. A. Czyżewski

26.03.2024

Trzy nagrody i trzy wyróżnienia dla studenckich projektów badawczych prowadzonych w naszym zespole w edycji 2023/24

Projekty badawcze, realizowane w roku akademickim 2023/24 przez studentów pod opieką naukową pracowników Katedry Systemów Multimedialnych, otrzymały nagrody i wyróżnienia.

Nagroda w konkursie S&P Global oraz Nagroda Dziekana WETI dla prof. Andrzeja Czyżewskiego, opiekuna projektu badawczego pt. Badanie algorytmów uczenia maszynowego w zastosowaniu do rozpoznawania mowy personelu medycznego.

Nagroda Dziekana WETI oraz wyróżnienie w konkursie S&P Global dla prof. Bożeny Kostek, opiekuna projektu badawczego pt. Wykrywanie zaburzeń psychicznych na podstawie mowy.

Wyróżnienie Dziekana WETI dla prof. Bożeny Kostek, opiekuna projektu badawczego pt. Analiza powiązań pomiędzy brzmieniem głosu i kolorem przypisanym do próbki głosowej mówcy/śpiewu.

Wyróżnienie Dziekana WETI dla mgr inż. Szymona Zaporowskiego, opiekuna projektu badawczego pt. Implementacja autorskiego modelu rozwiązania Speech-to-Face.

Informacje o nagrodach w serwisie trojmiasto.pl.

Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom

22.02.2024

Nagroda w konkursie Studenckiej Produkcji Dźwięku 3D (S3DAPC)

Dyplom S3DAPC

Bartłomiej Mróz, obecnie pracownik (b. doktorant) Katedry Systemów Multimedialnych otrzymał wyróżnienie w konkursie Studenckiej Produkcji Dźwięku 3D (S3DAPC) organizowanego przez Instytut Muzyki Elektronicznej i Akustyki (IEM) Uniwersytetu Artystycznego w Grazu (Austria). Nagrodzone prace tegorocznej - siódmej - edycji zostały zaprezentowane w ramach kongresu Tonmeistertagung, który odbył się w dniach 8-11 listopada w Dusseldorfie.

Wyróżniona praca to nagranie utworu Jakuba Neske pt. Deus Ex Machina, w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Jurorzy w swojej ocenie nagrania podkreślili klarowność brzmienia, a także interesujące zagospodarowanie przestrzeni nie tylko poprzez rozmieszczenie chóru wokół słuchacza, ale także poprzez rozmieszczenie głosów na różnej wysokości.

Wszystkie nagrodzone prace zostały umieszczone na stronie konkursu. Można ich posłuchać binauralnie za pomocą słuchawek; odtwarzacz zapewnia dynamiczne śledzenie głowy w oparciu o kamerkę internetową, a także pozwala na wybór 3 lub 6 stopni swobody, co umożliwia wysoki poziom immersji w trakcie odsłuchu.

22.11.2023

Piotr Szczuko laureatem konkursu Edush#re

Dr hab. inż. Piotr Szczuko, prof. Politechniki Gdańskiej i pracownik KSMM został laureatem konkursu Edush#re. Jest to nowa inicjatywa na Politechnice Gdańskiej, stworzona by docenić i wyróżnić najlepsze wykładowczynie i najlepszych wykładowców Politechniki Gdańskiej oraz aby promować najbardziej inspirujące praktyki w dydaktyce akademickiej. Głosami studentów zgłoszono do programu 60 wykładowczyń i wykładowców ze wszystkich wydziałów i centrów. Zgłoszenie polegało nie tylko na wskazaniu konkretnej osoby, ale również pisemnym umotywowaniu kandydatury, a także przypisaniu hasztagów, które charakteryzują wybranego nauczyciela.

Bardzo wiele zgłoszeń otrzymał prof. Piotr Szczuko z Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG – #mentor, #autorytet, #inspirujący, #entuzjasta, #włączający, #motywujący. Oto co m.in. napisali studenci motywując kandydaturę profesora:

"Ogromne serce, poświęcenie dla studentów, otaczanie opieką, cierpliwe tłumaczenie zagadnień. Przekazuje wiedzę w sposób różnorodny, ciekawy i praktyczny. Zawsze zachęca do bycia dociekliwymi do zadawania pytań. Stosuje bardzo skuteczną technikę „zaciekaw się i naucz się sam”. Dzięki temu nauka to nie przymus, a własna chęć studenta. Jest zawsze na bieżąco z aktualną wiedzą. Otwarty i przyjazny."

Więcej informacji o konkursie w serwisie PG.

19.10.2023

Lider ITS

W dniu 9.10.2023 r. w trakcie uroczystej gali nagród zorganizowanej w ramach XV edycji Polskiego Kongresu ITS w Warszawie, prof. Andrzej Czyżewski i doktorant wdrożeniowy PG, będący pracownikiem firmy TSTRONIC sp. z o. o., Andrzej Sroczyński zostali wyróżnieni tytułem Lider Inteligentnych Systemów Transportowych za osiągnięcie w tej dziedzinie. Przedstawiciele Kapituły konkursu wręczyli laureatom dyplom i statuetki za opublikowane wyniki badań nad zastosowaniem sztucznej inteligencji we wcześniej opracowanych Inteligentnych Znakach Drogowych.

Dyplom Statuetka Statuetka

13.10.2023

Podziękowania od fundacji Światło

Obraz W związku z jubileuszem dwudziestolecia Fundacji Światło w Toruniu, prof. Andrzej Czyżewski otrzymał podziękowania i pamiątkowy obraz za wieloletnią współpracę zespołu Katedry Systemów Multimedialnych na rzecz tworzenia rozwiązań technicznych wspierających komunikowanie się z osobami w śpiączce. Wynikiem tej współpracy są wdrożone urządzenia, m. in. CyberOko, a także szereg publikacji naukowych. W ostatnich latach, zapoczątkowane dawniej w wyniku współpracy PG i Fundacji Światło działania, doprowadziły do postania w Katedrze nowego Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu, które pozyskało kilka projektów badawczych (FNP, NCN) i współpracuje na co dzień m. in. z amerykańską Mayo Clinic.

13.10.2023

Nagroda na konferencji ICCV

Dyplom ICCV Nasz pracownik Sebastian Cygert, wspólnie z IDEAS NCBR i Computer Vision Center w Barcelonie, zajął trzecie miejsce w Test-time adaptation challenge w ramach warsztatów Visual Continual Learning podczas konferencji ICCV 2023 w Paryżu i otrzymał wraz z zespołem wyróżnienie Innovation award.
Więcej informacji: streszczenie oraz workshop.

10.10.2023

Grand Prix na 58. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Międzyzdrojach

W dniach 21–23 czerwca 2023 r. Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej brał udział w 58. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Międzyzdrojach. Festiwal w Międzyzdrojach jest najstarszym konkursem chóralnym w Polsce. Jest też zaliczany do grona sześciu najważniejszych polskich turniejów chóralnych. W tegorocznej edycji festiwalu udział wzięło czternaście zespołów. AChPG został uznany przez międzynarodowe Jury najlepszym chórem tegorocznej edycji konkursu. Poza zaszczytnym tytułem Grand Prix, AChPG otrzymał 15 000 zł. oraz nominację na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. W listopadzie 2023 r. w Poznaniu spotka się sześć chórów, które wygrały najważniejsze w Polsce konkursy chóralne: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat w Legnicy, Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi, Międzynarodowy Festiwal Chórów Gaude Cantem im. Kazimierza Fobera w Bielsku Białej. Udział w GP Polskiej Chóralistyki jest wielkim wyróżnieniem, ale też dowodem, że Chór Politechniki Gdańskiej niezmiennie od lat zaliczany jest do czołówki polskich chórów.

Cieszymy się bardzo z tej nagrody. To ważne wyróżnienie, ponieważ ostatnie miesiące były dla nas bardzo intensywne muzycznie (Koncert Karnawałowy, Plenerowy, i inne) i wymagały przygotowania odmiennych repertuarów. Włożyliśmy mnóstwo pracy, spędziliśmy na próbach wiele godzin. Ale jesteśmy szczęśliwi, nawet podwójnie: z Grand Prix i z nominacji na konkurs do Poznania, gdzie będziemy w gronie najlepszych. Będzie to piąta edycja Grand Prix Polskiej Chóralistyki. Pierwsza miała miejsce w 2018 roku. Chór PG brał już udział w GP w 2021 roku.

Grand Prix Grand Prix

28.06.2023

Złoty medal na targach INTARG

INTARG 2023 Wynalazek Chmurowa platforma oświetleniowa dla inteligentnych miast, będący rezultatem realizacji projektu INFOLIGHT, nagrodzony został Złotym Medalem XVI Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2023, które odbyły się w dniach 24-25 maja 2023 r. w Katowicach.

Wykonane przez zespół w składzie: prof. dr hab. Inż. Andrzej Czyżewski, mgr inż. Andrzej Sroczyński, mgr inż. Tomasz Śmiałkowski, dr hab. Inż. Piotr Szczuko, dr hab. Inż. Józef Kotus, dr hab. Inż. Grzegorz Szwoch, dr inż. Karolina Marciniuk, dr inż. Arkadiusz Harasimiuk, dr inż. Piotr Odya, dr inż. Maciej Szczodrak, mgr inż. Szymon Zaporowski, mgr inż. Wanda Ludwikowska, mgr inż. Dawid Weber, mgr inż. Daniel Wiśniewski, mgr inż. Paweł Spaleniak, rozwiązanie INFOLIGHT to inteligentna platforma oświetleniowa, która wykorzystuje nowej generacji źródła światła LED, a ponadto jest terminalem Internetu Rzeczy i punktem udostepniającym usługi rejestracji, analizy i monitorowania, usługi inteligentnych miast potencjalnym twórcom i odbiorcom aplikacji Smart City.

Lampy wyposażone są w szereg czujników: kamery, sensory akustyczne, mikrofalowe i inne, dostarczające informacji o warunkach widoczności, natężenia ruchu, obecności pieszych, rowerzystów, pojazdów w celu dynamicznej i automatycznej adaptacji kształtu wiązki światła, jej intensywności i temperatury barwowej. Skutkuje to optymalizacją zużycia energii, zwiększeniem bezpieczeństwa i zmniejszeniem zanieczyszczenia światłem.

Dzięki architekturze chmurowej, rozwiązanie będzie powszechnie dostępne dla użytkowników, a oferowane aplikacje mają wykorzystać potencjał lamp ulicznych w kontekście zastosowań Smart City. Dane rejestrowane przez system lamp INFOLIGHT przetwarzane są w architekturze fog computing na poziomie pojedynczej oprawy i jej kontrolera. Złożone obliczenia i aplikacje delegowane są do chmurowego modułu obliczeniowego i podejmującego decyzję o sterowaniu lampami. Takie rozproszenie funkcji i obliczeń pozwala optymalizować zużycie energii i zwiększać elastyczność rozbudowy o nowe urządzenia i aplikacje. Opracowane są scenariusze autonomicznego działania w różnych warunkach widoczności, pory dnia i nocy, natężeniu ruchu, miejsca instalacji systemu oraz wymagań użytkownika.

Oprawa jest idealnym miejscem do umiejscowienia sensorów, które nie zanieczyszczają przestrzeni miejskiej oraz jest bramą telekomunikacyjną dla telefonii 5G oraz infrastruktury miejskiej pod katem wdrażania komunikacji V2X (pojazd-otoczenie) dla autonomicznych pojazdów i Internetu Rzeczy dla nowoczesnych miast.

30.05.2023

KNIDiO współorganizatorem konferencji

W dniach 13-14 maja w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się pierwsza konferencja pod hasłem „Co dalej?”. Jest to wydarzenie organizowane przez trzy koła naukowe z różnych uczelni wchodzących w skład Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Katedralne Koło Naukowe Inżynierii Dźwięku i Obrazu (KNIDiO) jest jednym ze współorganizatorów wydarzenia i odpowiada za obsługę techniczną wydarzenia. Pozostałe koła Naukowe będące organizatorami to SKN Psychologii GUMed Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Studenckie Koło Naukowe Inspiar Uniwersytetu Gdańskiego.

Konferencja składa się z wykładów, paneli dyskusyjnych oraz warsztatów, a zakres tematów jest spójny z trzema głównymi filarami gdańskich uczelni wyższych – dziedzinami medycznymi, humanistycznymi oraz technicznymi.

Wydarzenie będzie transmitowane na portalach społecznościowych.

28.03.2023

Projekt w ramach IDUB AURUM: Współpraca z francuską grupą badawczą Centre for Visual Computing

W ramach programu IDUB AURUM Supporting International Research Team Building, grupa badawcza dra Daniela Węsierskiego nawiąże współpracę naukową z profesorem Hugues Talbot z Centre for Visual Computing uczelni CentraleSupelec Paris. Celem naukowym współpracy będzie opracowanie metod semantycznej segmentacji obrazów dentystycznych z uwzględnieniem szumu etykiet.

20.02.2023

Nagroda i wyróżnienie dla projektów badawczych

Dwa studenckie projekty badawcze, realizowane pod opieką pracowników Katedry Systemów Multimedialnych w okresie marzec 2022 - styczeń 2023, zostały bardzo wysoko ocenione w konkursie firmy IHS Markit na Najlepszy projekt badawczy z dziedziny sztucznej inteligencji.

Jury (Grzegorz Chlodzinski - IHS Markit; prodziekani prof. Paweł Czarnul, prof. Grzegorz Lentka oraz grupa koordynatorów katedralnych) ds. nagród i wyróżnień, postanowiło nagrodzić jeden projekt: Klasyfikator naturalności stylu tekstu - autentyczny czy syntetyczny, realizowany przez zespół w składzie: Karol Baran, Natalia Rucińska, Jan Tobolewski, Tomasz Truszkowski. Opiekunem projektu był dr hab. inż. Piotr Szczuko, prof. PG.

Ponadto wyróżniony został projekt: Badanie sieci neuronowych zastosowanych do weryfikacji autentyczności podpisu odręcznego składanego piórem biometrycznym, realizowany przez zespół w składzie: Krzysztof Walentukiewicz, Aleksandra Gałka, Justyna Jelińska, Albert Masiak. Opiekunem projektu był dr inż. Michał Lech.

8.02.2023

Medal IEEE dla prof. Bożeny Kostek

Prof. Bożena Kostek otrzymała medal 50-lecia Polskiej Sekcji IEEE w uznaniu wieloletniej aktywności w pracach Polskiej Sekcji IEEE przyczyniającej się do rozwoju Sekcji i rozszerzania jej działalności.

Medal IEEE Medal IEEE

14.12.2022

Nagroda dla doktoranta, B. Mroza

Doktorant Katedry Systemów Multimedialnych Bartłomiej Mróz zajął pierwsze miejsce w konkursie nagraniowym, odbywającym się w ramach XIX Sympozjum Nowości w Technice w Audio i Wideo, NTAV 2022. Sympozjum odbyło się w dniach 13-15 października we Wrocławiu. Nagrodzone nagranie to XX-wieczny utwór Święto Wiosny rosyjskiego kompozytora Igora Strawińskiego w wersji na 4 ręce na fortepian. Zaprezentowane zostały dwie części z Aktu I pt. Uwielbienie Ziemi - mianowicie Wiosenne Wróżby i Tańce Dziewcząt oraz Rytuał porwania.

Utwór wykonali pianiści z Akademii Muzycznej w Gdańsku - Mikołaj Sikała i Adam Piórkowski. Nagrania dokonano w Auli Politechniki Gdańskiej w sierpniu 2020 roku na fortepianie koncertowym Steinway & Sons. Nagranie zostało wykorzystane w ramach rozprawy doktorskiej Mikołaja Sikały, obronionej w 2022 roku.

Fragment zaprezentowanego nagrania dostępny jest tutaj.

Nagroda NTAV22 Nagroda NTAV22

17.10.2022

Wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Polski Produkt Przyszłości W dniu 5 lipca 2022 r. w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia nagród w XXIV edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Organizatorami konkursu były: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekty zgłoszone do rywalizacji ocenione zostały przez ekspertów branżowych oraz Kapitułę Konkursu. W kategorii Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki wyróżnienie otrzymał projekt INZNAK - inteligentne, autonomiczne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów, realizowany w Katedrze Systemów Multimedialnych PG.

Informacja na stronie konkursu
Informacja prasowa
Katalog laureatów

11.07.2022

Nagroda dla Chóru Akademickiego PG

W dniach 1-3 lipca 2022 r. Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej wziął udział w VI Międzynarodowym Przeglądzie Chórów Akademickich Święty Krzyż w Kielcach. AChPG zajął pierwsze miejsce w konkursie, dodatkowo otrzymał Nagrodę Profesora Stanisława Adamczaka za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora oraz Nagrodę Specjalną Dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach i Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Po raz kolejny AChPG okazał się najlepszym chórem konkursu. Teraz przed chórem chwila odpoczynku, ponieważ za trzy tygodnie rozpoczną się codzienne próby przygotowujące zespół do konkursu chóralnego w Rydze, który odbędzie się w dniach 17-21 sierpnia br.

Nagroda dla Akademickiego Chóru Nagroda dla Akademickiego Chóru

7.07.2022

System inteligentnych znaków drogowych otrzymał godło Teraz Polska

9 czerwca 2022 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się 32. Gala Teraz Polska - finał konkursu na najlepsze produkty, usługi i innowacje, organizowanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. Godłem Teraz Polska nagrodzono 23 firmy. W kategorii Innowacje nagrodę otrzymał, wraz z zespołem, prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG, za rozwiązanie INZNAK - technologia inteligentnych znaków drogowych do adaptacyjnego sterowania ruchem.

Informacja w serwisie internetowym Politechniki Gdańskiej

Informacja na stronie konkursu Teraz Polska

Rozmowa z prof. Czyżewskim w audycji Eureka (Polskie Radio pr. 1)

Program Pytanie na śniadanie (TVP2) z udziałem prof. Czyżewskiego

Teraz Polska 2022 Teraz Polska 2022 Teraz Polska 2022 Teraz Polska 2022

13.06.2022

Wyróżnienie i Nagroda Perspektywy Medycyny dla zespołu Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG

W konkursie Perspektywy Medycyny zorganizowanym z okazji 3. Kongresu Zdrowie Polaków wyróżnienie i dyplom w kategorii Telemedyczne usługi e-Zdrowia otrzymał CyberRadar - urządzenie do bezkontaktowego monitorowania oddechu i rytmu krążeniowego, opracowane w Politechnice Gdańskiej we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

Nagrodę Perspektywy medycyny i statuetkę otrzymał prof. Andrzej Czyżewski za wieloletni wkład w rozwijanie zastosowań technik komputerowych w medycynie. Wręczenie nagród odbyło się w warszawskim hotelu Marriott w dniu 11 kwietnia 2022 r.

Perspektywy Medycyny 2022 Perspektywy Medycyny 2022 Perspektywy Medycyny 2022 Perspektywy Medycyny 2022

12.04.2022

Kolejne sukcesy Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej

W dniach 14-16 października 2021 Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej brał udział w XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Jest on uznawany za jeden z sześciu najważniejszych konkursów chóralnych w Polsce. Tym bardziej cieszy fakt, że Chór zdobył w trakcie Festiwalu szereg nagród: za najlepsze wykonanie utworu F. Nowowiejskiego, najlepsze wykonanie utworu współczesnego, najlepszą technikę wokalną, dla najlepszego dyrygenta festiwalu oraz tę najważniejszą nagrodę, czyli GRAND PRIX Festiwalu!
Dodatkowym wyróżnieniem jest nominacja do udziału w konkursie Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza, który odbędzie się w dniach 26-28 listopada w Poznaniu.

Warto również nadmienić, że AChPG w dniach 23-26 września brał udział w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku, gdzie został laureatem II miejsca.

AChPG - sukcesy w Barczewie AChPG - sukcesy w Barczewie AChPG - sukcesy w Barczewie AChPG - sukcesy w Barczewie

18.10.2021

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej laureatami Konkursu o Nagrodę Siemensa

W XXVI Konkursie o Nagrodę Siemensa naukowcy z Politechniki Gdańskiej otrzymali dwa główne wyróżnienia – nagrodę za projekt badawczy oraz promocyjną za pracę doktorską. Wśród laureatów znaleźli się również absolwenci studiów I stopnia. Zwycięskie projekty, które odpowiadają na potrzeby rynku i gospodarki – poza atrakcyjną nagrodą finansową – uzyskują szansę na wdrożenie i zastosowanie w praktyce w ramach rozwiązań technologicznych firmy Siemens.

Konkurs organizowany przez firmę Siemens wspólnie z Politechniką Warszawską służy promowaniu wybitnych osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce oraz absolwentów uczelni wyższych. Do konkursu zgłaszane są prace związane z zakresem działalności firmy Siemens. Spośród wniosków z całej Polski Jury wybrało najlepsze prace, które mają szansę na wdrożenie i praktyczne wykorzystanie dzięki wsparciu firmy Siemens - fundatora nagrody.

Nagrodę badawczą otrzymał zespół z Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Andrzeja Czyżewskiego, w składzie; dr hab. inż. Grzegorz Szwoch, dr hab. inż. Józef Kotus, dr hab. inż. Piotr Szczuko, dr inż. Piotr Odya, dr inż. Karolina Marciniuk, mgr inż. Andrzej Sroczyński, mgr inż. Tomasz Śmiałkowski z WETI za pracę pt.: Inteligentne autonomiczne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów.

Inteligentne znaki drogowe komunikują prędkość obliczoną w odniesieniu do informacji otrzymanych z ciągu podobnych znaków umieszczonych wzdłuż odcinka autostrady, połączonych ze sobą za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, opcjonalnie z możliwością wykorzystania sterowania zdalnego. Celem projektu INZNAK jest poprawa bezpieczeństwa przemieszczania się po drogach publicznych poprzez opracowanie koncepcyjne, budowę i badania testowe nowego rodzaju inteligentnych znaków drogowych, które umożliwią zapobieganie najbardziej powszechnym kolizjom na drogach szybkiego ruchu.

Ponadto dwie nagrody otrzymali młodzi pracownicy bratniego Wydziału EiA za pracę doktorską i w kategorii dla absolwentów.

Wręczenie nagród odbyło się 15 listopada 2021 r. podczas obchodów Święta Politechniki Warszawskiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie głównej PG, w serwisie Politechniki Warszawskiej oraz na stronie firmy Siemens.

Nagroda Siemensa Nagroda Siemensa Nagroda Siemensa Nagroda Siemensa

11.10.2021

Prof. A. Czyżewski uhonorowany z okazji 70-lecia Technikum Łączności w Gdańsku

W dniu 11 września w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku świętowano 70-lecie Technikum Łączności w Gdańsku (obecnie Zespół Szkół Łączności) - szkoły, którą ukończyło wielu absolwentów i pracowników PG. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, uświetniona m. in. występem Chóru PG pod dyrekcją Mariusza Mroza, profesora pracującego w naszej Katedrze - otrzymał on medal Zasłużony dla Technikum Łączności.

Prof. A. Czyżewski został uhonorowany dyplomem i statuetką Re Non Verbis ("Czynem a nie słowami") za wieloletnie wspomaganie rozwoju tej renomowanej średniej szkoły zawodowej.

70-lecie TŁ 70-lecie TŁ 70-lecie TŁ 70-lecie TŁ 70-lecie TŁ

14.09.2021

Distinguished Service Medal Award dla prof. Bożeny Kostek

Prof. Bożena Kostek otrzymała zaszczytną nagrodę Distinguished Service Medal Award, przyznaną przez towarzystwo naukowe Audio Engineering Society (AES). Medal został wirtualnie wręczony przez prof. Jonathana Wynera, Prezydenta AES, na ceremonii otwarcia 150 edycji Konwencji Audio Engineering Society (1-4.06.2021). Wyróżnienie to zostało nadane w uznaniu "ponad trzydziestu lat oddanej pracy na rzecz Towarzystwa jako członek zarządu sekcji, dyrektor zarządu głównego, trzykrotnie jako wiceprezes oraz jako redaktor naczelny czasopisma Journal of the Audio Engineering Society w latach 2011 to 2020".

10.06.2021

Sukces Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej na 3RD BCS - World Virtual Choir Festival 2021

Obejrzyj na YouTube Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją Mariusza Mroza, pracownika Katedry Systemów Multimedialnych, zdobył dwie nagrody na III Międzynarodowym Wirtualnym Konkursie Chóralnym w Indonezji: Złoty Medal w kategorii Musica Sacra oraz nagrodę specjalną Outstanding Classical Performance. W konkursie wzięło udział 47 chórów z 17 krajów.

Do konkursu zostało zgłoszone nagranie Sicut Cervus G.P. da Palestriny, które zrealizował w technologii 360° doktorant KSMM mgr Bartłomiej Mróz. W nagraniu została również zaprojektowana w technologii ambisonicznej scena akustyczna wirtualnej katedry. Akustyka pomieszczenia odzwierciedla nie tylko rozmieszczenie źródeł dźwięku, ale także ich kierunkowość. Ponadto, został też uwzględniony rozmiar pomieszczenia oraz duża liczba odbić od powierzchni, właściwa dla bardzo pogłosowego miejsca, jakim zazwyczaj jest każdy kościół.

W nagraniu chórzyści tworzą krąg, aby lepiej ukazać polifonię i wzajemne przenikanie się tematów. Ponadto, w ten sposób cała sfera wokół słuchacza jest zagospodarowana i pełna dźwięku. Scena akustyczna została podzielona na 4 obszary: Tenor-Sopran-Bas-Alt. W ten sposób obrót słuchacza w nagraniu sprawia, że poszczególne obszary są dobrze słyszalne. Jest to także zasługa zaprojektowanej wirtualnej akustyki pomieszczenia w technologii ambisonicznej.

Obejrzyj nagrodzone nagranie

10.05.2021

Pionierska operacja mózgu z udziałem pracownika KSMM związana z prowadzonym w PG projektem badawczym

Pionierska operacja mózgu W związku z badaniami prowadzonymi w ramach projektu First Team Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (04/0059), realizowanego we współpracy działającego w Katedrze Systemów Multimedialnych Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu, Mayo Clinic (Rochester, USA) i Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, w dniu 23 lutego 2021 r. przeprowadzono we Wrocławiu pionierską operację mózgu, w toku której dr Michał Kucewicz zarejestrował przy pomocy aparatury elektrofizjologicznej, zakupionej ze środków projektu, sygnały z elektrod wszczepionych głęboko w mózg pacjenta. W trakcie operacji przytomny pacjent wykonywał zadania wymagające zaangażowania pamięci, z użyciem techniki śledzenia wzroku i oprogramowania zainspirowanego wcześniej opracowaną w KSMM technologią „CyberOko”. Społeczne znaczenie projektu polega na przeniesieniu do Polski nowej amerykańskiej metodyki implantowania i monitorowania pracy mózgu oraz na poznawaniu na tej podstawie mechanizmów funkcjonowania ludzkiej pamięci.

Nasze katedralne Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu (Brain and Mind Electrophysiology Lab) wprowadza swoje badania nad technologiami do polepszania pamięci w zastosowaniach do leczenia chorób mózgu. Dokonane nagrania sygnałów z elektrod zaimplantowanych w mózgu były elementem terapii objawów choroby Parkinsona i zaburzeń ruchowych techniką tzw. Głębokiej Stymulacji Mózgu (Deep Brain Stimulation – DBS). W tej terapii stymulacja elektryczna jest prowadzona z pomocą specjalnych elektrod wszczepianych do mózgu przytomnego pacjenta, wykonującego różne zadania ruchowe w celu oceny natychmiastowych efektów stymulacji na sali operacyjnej. Skorzystaliśmy z tej wyjątkowej okazji, aby rejestrować aktywność mózgu i ruchy oka za pomocą naszego systemu do śledzenia wzroku, działającego na zasadzie technologii "CyberOko" ze specjalną kamerą na podczerwień i monitorem komputerowym umieszczonego przed pacjentem podczas zabiegu. Załączona fotografia ilustruje pierwszy eksperyment, który został przeprowadzony dn. 23 lutego 2021 r. podczas operacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Pawła Tabakowa i jego zespołu. Dr Michał Kucewicz z naszej katedry prowadził nagrywanie danych podczas stymulacji mózgu i testowania pacjenta. Dane te będą analizowane w kontekście poznawania głębokich struktur mózgu i sposobów stymulacji, które mogłyby polepszyć nie tylko zdolności poruszania się pacjentów, ale także funkcje poznawcze, takie jak zapamiętywanie. Badania są możliwe dzięki wspólnym wysiłkom zespołu neurochirurgów, neurologów, inżynierów biomedycznych oraz neuronaukowców. Badania są prowadzone w ramach projektu First Team Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (04/0059), realizowanego pomiędzy naszym katedralnym laboratorium, działającym w ramach Centrum BioTechMed Politechniki Gdańskiej, Mayo Clinic (Rochester, USA) i Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Są to przełomowe badania tego typu z użyciem specjalnych elektrod i śródoperacyjnych testów pamięci ze śledzeniem wzroku w Polsce i na świecie. Operacja tego typu odbyła się po raz pierwszy w Polsce, m. in dzięki możliwości zakupienia specjalistycznej aparatury do rejestracji fal mózgowych, zakupionej ze środków grantu FNP.

4.03.2021

Nagrody Dziekana dla studentów realizujących projekty grupowe w KSM

Dwa projekty realizowane w ramach przedmiotu Projekt Grupowy uzyskały uznanie wśród jury konkursu na najlepszy projekt grupowy edycji 2020 i otrzymały odpowiednio: nagrodę Dziekana - drugie miejsce w konkursie (projekt Rozpoznawanie obrazu z wykorzystaniem symulatorów, realizowany przez zespół w składzie: Bartłomiej Wróblewski, Radosław Słowiński i Karol Woźniak – opiekun Sebastian Cygert) oraz wyróżnienie (projekt Konfigurowalny multiefekt gitarowy na platformie Raspberry PI, realizowany przez zespół: Jakub Chmielewski, Bartosz Borczuch, Przemysław Pająk i Piotr Ziętkowski – opiekun Dawid Weber). Dodatkowo projekt Rozpoznawanie obrazu z wykorzystaniem symulatorów otrzymał główną nagrodę w konkursie na najlepszy projekt grupowy z dziedziny uczenia głębokiego, prowadzonego przez firmę IHS Markit. Wręczenie nagród miało miejsce 23 lutego 2021 r.

Dyplom Dyplom Dyplom

25.02.2021

Nagroda Ministra Edukacji i Nauki

IDENT W dniu 19 lutego 2021 r. z okazji Dnia Nauki Polskiej, w trakcie zdalnie odbywającej się uroczystości, ogłoszono laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki. W kategorii za znaczące osiągnięcia w działalności naukowo-wdrożeniowej nagrodzono zespół pracowników Katedry Systemów Multimedialnych w składzie: prof. A. Czyżewski, dr hab. Piotr Szczuko, dr Michał Lech, dr Maciej Szczodrak i dr Piotr Hoffmann. Wniosek w tej sprawie zatytułowany Multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości klienta bankowego poparł Senat PG w dniu 11 marca 2020 r. Nagrodzone osiągnięcie związane jest ze zrealizowanym wcześniej w ramach Programu Badań Stosowanych NCBR projektem IDENT, w wyniku którego wdrożono 100 opracowanych w PG wielomodalnych stanowisk biometrycznych do badań z udziałem ponad 10 tys. osób, w 60 oddziałach Banku PKO BP i opublikowano wyniki tych badań. Społecznym efektem tego osiągnięcia jest zapoczątkowanie prac nad wdrażaniem technologii biometrycznych w największym polskim banku, które są aktualnie nadal prowadzone, również przy udziale PG.

22.02.2021

Międzynarodowa promocja projektu INZNAK

INZNAK Projekt INZNAK - Inteligentne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów, komunikujące się w technologii V2X, prowadzony w Katedrze Systemów Multimedialnych został wybrany do promowania przez Amerykański Instytut Fizyki jako jeden z najbardziej interesujących projektów prezentowanych w trakcie ogólnoświatowego kongresu Acoustics Virtually Everywhere, 7-11 grudnia 2020 r. W związku z tym prof. Andrzej Czyżewski został zaproszony do przedstawienia projektu na konferencji prasowej w USA, której rezultatem jest wiele publikacji na temat projektu, które ukazały się w zagranicznych mediach, m.in: The First News, EurekAlert, DailyMail, TechXplore, Inverse, Knowledge Area 51, NeewsBeezer, Whatsnew2day, Internewscast, Brinkwire.

14.12.2020

Tytuł ASA Fellow dla prof. Kostek

Prof. Bożena Kostek otrzymała zaszczytny tytuł Fellow towarzystwa naukowego Acoustical Society of America (ASA). Wyróżnienie to zostało nadane w uznaniu "osiągnięć naukowych w dziedzinie akustyki muzycznej oraz sztucznej inteligencji". Nagrody zostały ogłoszone 9 grudnia 2020 r. podczas Sesji plenarnej 179 edycji kongresu Acoustical Society of America. Informacja o przyznanej nagrodzie dostępna jest na stronie ASA.

10.12.2020

Nagroda PTETiS 2019

Polskie Towarzystwo Elektroniki Teoretycznej i Stosowanej za najlepszy referat w cyklu seminaryjnym Zastosowanie Komputerów w Nauce i Technice 2019, przyznało pierwszą nagrodę doktorantowi Laboratirum Akustyki Fonicznej, Szymonowi Zaporowskiemu oraz prof. Bożenie Kostek za pracę Analiza parametrów sygnału mowy w kontekście ich przydatności w automatycznej ocenie jakości ekspresji śpiewu.

25.11.2020

Grant w ramach programu AURUM

Pracownia Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu (BME – Brain and Mind Electrophysiology Lab.), funkcjonująca w Katedrze Systemów Multimedialnych, kierowana przez dr Michała Kucewicza, otrzymała grant w ramach programu AURUM finansowanego ze środków PG, jako Uczelni Badawczej (IDUB). Tytuł projektu BME iEEG network związany jest z inicjatywą utworzenia sieci badawczej, w której uczestniczenie zadeklarowali renomowani naukowcy zagraniczni. Jednym z ważniejszych zadań tej grupy ekspertów będzie stworzenie możliwości budowy bazy nagrań sygnałów odbieranych z mózgów implantowanych pacjentów wraz z zapisem śledzenia wzroku i rozwartości źrenic w trakcie bodźcowania tych osób. Wartość projektu wynosi ponad 450 tys. zł. Funkcjonowanie grupy badawczej będzie oparte na wizytach badawczych w PG ekspertów z Europy i USA oraz na doposażeniu Pracowni BME w unikatową aparaturę badawczą.

24.11.2020

Nagroda na 149th Audio Engineering Society Convention

Dyplom AES 2020 W październiku 2020 r. w Nowym Jorku odbyła się 149 konwencja Audio Engineering Society. Podczas konkursu Student Recording Competition, mgr inż. Damian Koszewski, doktorant Katedry Systemów Multimedialnych, jako jedyny Polak, który dostał się do finału konkursu, zdobył srebrny medal w kategorii Audio: Modern Studio ze swoim autorskim utworem.

17.11.2020

Nagrody na Sympozjum NTAV 2020

W dniu 15.10.2020 miało miejsce XVIII Międzynarodowe Sympozjum Nowości w Technice Audio i Wideo. Podczas konferencji, pracownicy, doktoranci i studenci Katedry Systemów Multimedialnych przedstawili 4 referaty. Referat pt. Porównanie skuteczności klasyfikacji gatunków muzycznych przy pomocy sieci neuronowej w zależności od typu danych wejściowych przygotowany przez zespół w składzie: Maciej Blaszke, Damian Koszewski, Bożena Kostek otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Akustycznego za najlepszy referat. Wyróżniony został także referat pt. Automatyczne generowanie kolejności list utworów muzycznych, przygotowany przez zespół w składzie: Kamila Pietrusińska, Adam Kurowski i Bożena Kostek.

19.10.2020

Prof. Andrzej Czyżewski Osobowością Roku Politechniki Gdańskiej 2020

Senat PG uchwalił w 2019 r. wprowadzenie nowego wyróżnienia w postaci tytułu Osobowość PG. Pierwszym laureatem tego tytułu został Profesor Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych PG, w uznaniu jego szczególnych zasług dla Uczelni w zakresie rozwoju, promocji nauki i technologii, za wybitny i niekwestionowany dorobek naukowy w dziedzinie technologii multimedialnych połączony z udokumentowaną działalnością w zakresie komercjalizacji tego dorobku naukowego, przynoszącej wymierne i znaczące efekty na polu gospodarczym, a także aktywności dydaktycznej służącej społeczeństwu.

Kapituła wyróżnienia, składającą się z byłych Rektorów PG, przyznała prof. A. Czyżewskiemu ten honorowy tytuł na wniosek Stowarzyszenia Absolwentów PG, a Senat PG nadał go uchwałą z września 2020 r. Uroczyste nadanie tytułu miało miejsce w trakcie inauguracji roku akademickiego w dniu 2 października 2020 r.

Prof. Andrzej Czyżewski Osobowością Roku 2020 Politechniki Gdańskiej Prof. Andrzej Czyżewski Osobowością Roku 2020 Politechniki Gdańskiej Prof. Andrzej Czyżewski Osobowością Roku 2020 Politechniki Gdańskiej

5.10.2020

Nominacja prof. Mariusza Mroza

Nominacja prof. M. Mroza Dr hab. Mariusz Mróz, profesor zatrudniony w naszej Katedrze, został mianowany przez Rektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na stanowisko Kierownika Katedry Muzyki Kościelnej na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej ww. Akademii.

14.09.2020

Awans naukowy pracowników Katedry – dwaj nowi profesorowie PG

Na posiedzeniu Rady Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja w dniu 14.07.2020 r. przyjęto uchwały o nadaniu stopnia doktora habilitowanego dwóm pracownikom Katedry Systemów Multimedialnych: dr hab. inż. Piotrowi Szczuko i dr hab. inż. Grzegorzowi Szwochowi.

14.07.2020

Nagroda na 148th Audio Engineering Society Convention

Nagroda AES 2020 W dniach 2-5 czerwca 2020 odbyła się 148, a zarazem pierwsza wirtualna, konwencja Audio Engineering Society w Wiedniu (Virtual Vienna). Podczas konkursu Student Recording Competition mgr inż. Damian Koszewski, doktorant Katedry Systemów Multimedialnych, zdobył złoty medal w kategorii Audio: Modern Studio ze swoim autorskim utworem.

17.06.2020

Nagranie Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej w technologii 360°

Powstało pierwsze chóralne nagranie w technologii 360°, co oznacza, że możemy słuchać i oglądać zarówno dźwięk jak i obraz w pełnej sferze. Dla uchwycenia pełni efektu, najlepiej odsłuchać tej prezentacji w słuchawkach na smartfonie.

W nagraniu chórzyści tworzą krąg, aby lepiej ukazać polifonię i wzajemne przenikanie się tematów. Ponadto, w ten sposób cała sfera wokół słuchacza jest zagospodarowana i pełna dźwięku. Scena akustyczna została podzielona na 4 obszary: Tenor-Sopran-Bas-Alt. W ten sposób obrót słuchacza w nagraniu sprawia, że poszczególne obszary są dobrze słyszalne. Jest to także zasługa zaprojektowanej wirtualnej akustyki pomieszczenia w technologii ambisonicznej. Akustyka pomieszczenia odzwierciedla nie tylko rozmieszczenie źródeł dźwięku, ale także ich kierunkowość. Ponadto, został też uwzględniony rozmiar pomieszczenia oraz duża liczba odbić od powierzchni, właściwa dla bardzo pogłosowego miejsca, jakim zazwyczaj jest katedra.

Za realizację nagrania odpowiada doktorant KSM, mgr inż. Bartłomiej Mróz. Jest on również odpowiedzialny za kolejne nagranie chóru, tym razem w projekcie pt. "Ogólnopolski wirtualny chór politechnik". W tym nagraniu wzięło udział 14 chórów politechnik z całej Polski. Również i to nagranie jest zrealizowane w technologii 360°, ze sferycznym obrazem i ambisonicznym dźwiękiem.

19.05.2020

Ogólnopolski projekt Wirtualnego Chóru Politechnik realizowany przez doktoranta KSM PG

Wirtualny chór powstanie z reprezentantów czternastu chórów politechnik z całej Polski. Reprezentanci poszczególnych zespołów zostaną wytypowani i przygotowani przez swoich dyrygentów, którzy podczas zdalnej konferencji 26 kwietnia 2020 roku, uzgodnili szczegóły dotyczące realizacji projektu. Nagrana zostanie kompozycja Juliusza Łuciuka „O ziemio polska”. Słowa do utworu zostały zaczerpnięte z powitalnego przemówienia wygłoszonego przez św. Jana Pawła II na lotnisku Okęcie, 8 czerwca 1987 roku. Publikacja nagrania ma mieć miejsce 18 maja 2020 roku. Data publikacji nie jest przypadkowa, ponieważ w tym dniu będziemy obchodzić 100-lecie urodzin Papieża Polaka.

Nad całością artystyczną czuwa pomysłodawca – Mariusz Mróz. Realizacją nagania audio-wideo zajmuje się doktorant mgr inż. Bartłomiej Mróz, który jest również autorem realizacji zdalnych nagrań Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej.

29.04.2020

Projekt INFOLIGHT - Chmurowa platforma oświetleniowa dla inteligentnych miast

Infolight Konsorcjum Politechniki Gdańskiej (Lider) i firm REVA i SILED pozyskało z POIR środki na realizację projektu pt.: INFOLIGHT - Chmurowa platforma oświetleniowa dla inteligentnych miast. Celem projektu jest przeprowadzenie badań i prac nad Inteligentną Platformą Oświetleniową, która z wykorzystaniem nowej generacji źródeł światła LED stanie się terminalem i punktem udostępniającym usługi inteligentnych miast (Smart City).

Informacje o projekcie INFOLIGHT

17.04.2020

Awans naukowy Józefa Kotusa

W dniu 28 lutego 2020r. odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie poświęcone promocjom doktorskim i habilitacyjnym. W trakcie uroczystości pracownik Katedry Systemów Multimedialnych Józef Kotus otrzymał promocję habilitacyjną.

Nagrody Rektora 2019 Nagrody Rektora 2019

10.03.2020

Prof. A. Czyżewski pełnomocnikiem Rektora ds. CTMiB

Pełnomocnictwo W dniu 2 grudnia 2019 r., Rektor Politechniki Gdańskiej powołał prof. Andrzeja Czyżewskiego na Pełnomocnika ds. opracowania koncepcji Centrum Technologii Medycznych i Biotechnologii.

21.01.2020

Trzy Nagrody Rektora PG pierwszego stopnia

Prof. Bożena Kostek, prof. Andrzej Czyżewski i prof. Mariusz Mróz odebrali w dniu 11.12.2019 r. z rąk Rektora PG, prof. Krzysztofa Wilde, w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu PG, dyplomy potwierdzające wyróżnienie nagrodami pierwszego stopnia za osiągnięcia naukowe, badawczo-wdrożeniowe i organizacyjne.

Nagrody Rektora 2019 Nagrody Rektora 2019 Nagrody Rektora 2019

13.12.2019

Dr Jan Cimbalnik dołącza do laboratorium BME

Po długiej przerwie wakacyjnej i braku informacji w sierpniu, mamy przyjemność poinformować, że dr Jan Cimbalnik z Międzynarodowego Klinicznego Centrum Badań w Brnie, będzie uczestnikiem naszego laboratorium BME w Gdańsku, jako jeden z laureatów prestiżowego programu im. Ulama, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Projekt został oceniony na wysokim siódmym miejscu, z siedemdziesięciu przyznanych nagród.

Jan będzie badał szybkie oscylacje w ludzkim mózgu jako charakterystyczne aktywności grup neuronowych, które stanowią podstawę odszyfrowywania specyficznych pomysłów i ich śladów pamięci. Nasze prace nad szybkimi oscylacjami, nazywanymi „oscylacjami wysokiej częstotliwości” lub HFO (High Frequency Oscillations), powracają do naszych znaczących publikacji w czasopiśmie Brain: journal of neurology (2014 i 2017) pochodzących z pracy podoktorskiej w Mayo Clinic. Nasza hipoteza zakłada, że te szybkie fale mózgowe synchronizują, albo innymi słowy, łączą grupy neuronowe, które stanowią podstawę myśli i wspomnień dla pojedynczych pojęć typu „ryba”, prezentowanych na ekranie komputerowym w postaci słownej naszym pacjentom.

Program wymiany będzie finansowany przez okres 6 miesięcy i rozpocznie budowę infrastruktury, pomiędzy laboratorium BME i Międzynarodowym Klinicznym Centrum Badań w Brnie, mającej na celu stworzenie wspólnych baz danych pacjentów z Polski i Czech. Dodatkowo, powstaną narzędzia do analizy sygnałów i eksploracji danych oparte o inteligentne uczenie maszynowe. Ww. infrastruktura umożliwi wspieranie wspólnych międzynarodowych grantów analizujących deficyty poznawcze i ludzki mózg podczas padaczki i zaburzeń neurodegeneracyjnych.

Rozpoczęcie projektu planowane jest na początek roku 2020.

2.10.2019

Nagrody na konferencji SPA 2019

W dniach 18-20 września 2019 r. w Poznaniu odbyła się 23. międzynarodowa konferencja IEEE Signal Processing Algorithms, Architectures, Arrangements and Applications (SPA). Podczas konferencji, pracownicy i doktoranci Katedry Systemów Multimedialnych i Laboratorium Akustyki Fonicznej przedstawili 9 referatów. Referat pt. Localization of sound sources with dual acoustic vector sensor, którego autorami są dr Józef Kotus oraz dr Grzegorz Szwoch, otrzymał nagrodę The Best Paper Award dla najlepszego referatu wygłoszonego w sesji Audio Processing 1. Referat pt. Real and Virtual Instruments in Machine Learning – Training and Comparison of Classification Results, autorstwa doktorantów: Macieja Blaszke, Damiana Koszewskiego i Szymona Zaporowskiego, otrzymał nagrodę The Best Paper Award w sesji Audio Processing 2 (Machine Learning).

SPA 2019 SPA 2019

24.09.2019

Wizyta prof. Iana Corbetta

Na początku czerwca (4-9.06.2019) na zaproszenie Katedry Systemów Multimedialnych przebywał w PG prof. Ian Corbett (Audio Engineering & Music Technology), światowej klasy inżynier dźwięku. W czasie swojej wizyty prof. Corbett poprowadził wykłady dla studentów specjalności Inżynierii Dźwięku i Obrazu oraz dla studentów studiów inżynierskich WETI. Poruszone zostały tematy związane z pracą inżyniera dźwięku i jego warsztatem oraz przekazane zostały cenne uwagi, które mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności związanych z produkcją muzyki. Porf. Corbett poprowadził również sesję Recording Critiques inspirowaną konwencjami Audio Engineering Society, w czasie której wszyscy chętni studenci Politechniki Gdańskiej mogli uzyskać ocenę swoich nagrań muzycznych.

2.07.2019

Studentka KSM w Student Delegate Assembly

Grupa studentów i doktorantów uczestniczyła w 146. konwencji Audio Engineering Society w Dublinie. W ramach konwencji odbyło się głosowanie na stanowisko vice-chair for Europe and International Regions w którym wygrała studentka inż. Kamila Pietrusinska. Kamila będzie sprawowała urząd w Student Delegate Assembly przez najbliższe dwa lata (pierwszy rok jako vice-chair, drugi jako chair) reprezentując Katedrę Systemów Multimedialnych na konwencjach w Europie i Stanach Zjednoczonych.

27.03.2019

Nagrody na OSKA 2019

OSKA 2018 W dniu 9.03.2019 r. zakończyła się 6. Ogólnopolska Studencka Konferencja Akustyków w ramach której odbył się konkurs OSKArec. W kategorii Dźwięk w formach audiowizualnych studentka inż. Kamila Pietrusińska zdobyła 2. miejsce, zaś doktorant mgr inż. Damian Koszewski zajął 1. i 2. miejsce odpowiednio w kategoriach Nagranie studyjne i Remiks.

14.03.2019

Prof. A. Czyżewski wyróżniony Medalem Niepodległej

W dniu 8 października 2018 r. w Dworze Artusa w Gdańsku, Prezydent Miasta Gdańska wyróżnił 100 osób na Stulecie Niepodległości Państwa Polskiego. W gronie wyróżnionych znalazły się cztery osoby z Politechniki Gdańskiej: prof. Edmund Wittbrodt, Prof. Janusz Rachoń, prof. Henryk Krawczyk i prof. Andrzej Czyżewski.

Stulecie 2018 Stulecie 2018

9.10.2018

Nagroda Best Paper Award na konferencji SPA 2018

SPA 2018 W dniach 19-21 września 2018 r. w Poznaniu odbyła się 22. międzynarodowa konferencja IEEE Signal Processing Algorithms, Architectures, Arrangements and Applications (SPA). Podczas konferencji, pracownicy i doktoranci Katedry przedstawili sześć referatów. Referat pt. Suppression of distortions in signals received from Doppler sensor for vehicle speed measurement, którego autorem jest dr Grzegorz Szwoch, otrzymał nagrodę The Best Paper Award dla najlepszego referatu wygłoszonego w sesji DSP Theory & Implementation.

22.09.2018

Medal Gloria Artis dla dr. hab. Mariusza Mroza

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na wniosek Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, przyznał dr. hab. Mariuszowi Mrozowi, dyrygentowi Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej i pracownikowi naszej Katedry, Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenie zostanie wręczone podczas centralnej inauguracji roku akademickiego 2018/2019.

Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

25.06.2018

Nagroda na konferencji GAMBIT 2018

GAMBIT 2018 Karolina Marciniuk, doktorantka Laboratorium Akustyki Fonicznej WETI PG, uzyskała trzecią nagrodę w konkursie im. Profesora Ryszarda Krystka za najlepszą prezentację w Sesji Młodych Naukowców. Tematem prezentacji był Akustyczny monitoring ruchu drogowego, przygotowywany wspólnie z Maciejem Blaszke i prof. Bożeną Kostek. Konkurs przeprowadzony został podczas 12. Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2018 w dniach 12-13 kwietnia na Politechnice Gdańskiej.

17.04.2018

Wysokie odznaczenie dla prof. Andrzeja Czyżewskiego

Order 2018 Prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski na mocy decyzji Prezydenta RP, Andrzeja Dudy z dnia 8 grudnia 2017 r. Odznaczenie zostało wręczone w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu PG przez Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha.

22.03.2018

Nagroda Primum Cooperatio dla prof. Andrzeja Czyżewskiego

Prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG, został laureatem nagrody Primum Cooperatio im. Prof. Bolesława Mazurkiewicza przyznawanej przez organizację Pracodawcy Pomorza. Nagrodę PRIMUM COOPERATIO / Nade Wszystko Współpraca od 2014 roku otrzymują osoby z pomorskiego środowiska naukowego, które swoim działaniem udowadniają, że możliwa jest efektywna współpraca naukowców ze światem gospodarki. Wśród jej laureatów i wyróżnionych znajdują się przedstawiciele Politechniki Gdańskiej: prof. Janusz Rachoń, prof. Eugeniusz Dembicki, prof. Andrzej Zieliński i zmarły w 2017 r. prof. Bolesław Mazurkiewicz, którego imię obecnie nosi ta nagroda. Podczas uroczystej gali w dniu 26 stycznia 2018 r. Statuetkę i dyplom nagrody Primum Cooperatio wręczył prof. A. Czyżewskiemu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin.

Informacja w serwisie PG

Primum Cooperatio Primum Cooperatio Primum Cooperatio Primum Cooperatio Primum Cooperatio Primum Cooperatio Primum Cooperatio

29.01.2018

Nagroda na IX Międzynarodowej Konferencji IEEE MCSS 2017

MCSS 2017 Karolina Marciniuk, doktorantka Laboratorium Akustyki Fonicznej WETI, PG uzyskała nagrodę best paper w kategorii Traffic Monitoring za wygłoszenie referatu Traffic Noise Analysis Applied to Automatic Vehicle Counting and Classification przygotowanego wspólnie z prof. Bożeną Kostek i prof. Andrzejem Czyżewskim. IX Międzynarodowa Konferencja IEEE Multimedia Communications Services and Security (IEEE MCSS) odbyła się w dniach 16-17 listopada 2017 r. w Krakowie.

29.11.2017

Nagroda PTETiS za najlepszy referat

PTETIS 2017 W dniu 03.10.2017 podczas seminarium Polskiego Towarzystwa Elektroniki Teoretycznej i Stosowanej, wręczono nagrodę w konkursie na najlepszy referat w cyklu seminaryjnym Zastosowanie Komputerów w Nauce i Technice 2016. Pierwsza nagroda została przyznana doktorantowi p. Piotrowi Hoffmanowi oraz prof. Bożeny Kostek z Laboratorium Akustyki Fonicznej, WETI, Politechniki Gdańskiej za referat pt. Koncepcja korekcji sygnału dźwiękowego z uwzględnieniem charakterystyk częstotliwościowych pomieszczenia oraz gatunku sygnału.

9.10.2017

Nagroda na konferencji MICCAI

W dniach 10-14 września 2017 r. w Quebec City (Kanada) odbyła się międzynarodowa konferencja Medical Image Computing and Computer Assisted Itervention (MICCAI), której towarzyszył warsztat Computer Assisted Robotic Endoscopy (CARE). Referat pt. Shape-based pose estimation of robotic surgical instruments, wygłoszony przez dr inż. Daniela Węsierskiego na CARE 2017 (współautorem artykułu jest mgr inż. Sebastian Cygert), otrzymał nagrodę 2nd Place Best Paper Award.

MICCAI 2017 MICCAI 2017

27.09.2017

Nagroda The Best Paper Award dla zespołu KSM na konferencji IEEE SPA2017

SPA 2017 W dniach 20-22. września 2017. roku, w Poznaniu miała miejsce międzynarodowa konferencja Signal Processing Algorithms, Architectures, Arrangements, and Applications. Odbyła się ona pod patronatem polskiej sekcji IEEE. Referat p.t. Comparison of selected electroencephalographic signal classification methods, wygłoszony przez mgr inż. Adam Kurowskiego i przygotowany przez zespół w składzie: mgr inż. Katarzyna Mrozik, mgr inż. Adam Kurowski, prof. dr hab. inż. Bożena Kostek, prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski otrzymał nagrodę The Best Paper Award.

26.09.2017

Grant Audio Engineering Society dla doktorantki KSM i LAF

Harman 2017 Karolina Marciniuk, doktorantka Katedry Systemów Multimedialnych i Laboratorium Akustyki Fonicznej, została laureatką tegorocznej edycji konkursu Audio Engineering Society (AES) Educational Grants i jednocześnie uzyskała tytuł: Harman Scholar for 2017. Grant-nagroda została ufundowana przez firmę Harman International Industries.

10.07.2017

Nagroda na konferencji KKRRiT 2017

kkrrit2017 W dniu 21 czerwca 2017 r. w trakcie uroczystego otwarcia Krajowej Konferencji Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji w Poznaniu, dr inż. Magdalena Piotrowska-Plewa otrzymała I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę doktorską z dziedziny radiokomunikacji i technik multimedialnych przyznawaną przez Fundację Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych. Tytuł rozprawy: Automatic mood indexing of music excerpts based on correlation between subjective evaluation and feature vector (Automatyczna indeksacja bazy muzycznej na podstawie korelacji pomiędzy oceną subiektywną nastroju utworu muzycznego a wektorem parametrów). Promotorem rozprawy była prof. Bożena Kostek.

10.07.2017

Nagrody na konwencji Audio Engineering Society

W dniach 20-23 maja, studenci Katedry Systemów Multimedialnych oraz członkowie Koła Naukowego Inżynierii Dźwięku i Obrazu wzięli udział w międzynarodowej 142. konwencji Audio Engineering Society w Berlinie. W trakcie trwania konwencji przeprowadzone zostały konkursy Student Recording Competition oraz Student Design Competition. W obu kategoriach zgłoszone zostały po dwie prace studentów. W konkursie Design srebrny medal uzyskał zespół w składzie: Adam Kurowski, Maciej Blaszke, i Szymon Zaporowski. W konkursie Recording Competition w kategorii Sound for Visual Media, studenci: Damian Koszewski, Mateusz Gnys oraz Dustin Hartka uzyskali brązowy medal. Dodatkowo, student Dawid Weber uzyskał nagrodę „za najlepsze zdjęcie” z Konwencji.

AES 2017 AES 2017

29.05.2017

Nagrody na konferencji OSKA 2017

W dniach 31.03 - 2.04.2017 r. w Krakowie odbyła się czwarta Ogólnopolska Studencka Konferencja Akustyków - OSKA 2017. Podczas konferencji zaprezentowano 5 referatów przygotowanych przez studentów II stopnia Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG.

W ramach sesji plakatowych zespoły w składzie: Damian Koszewski, Dawid Weber - za referat p.t. Przykład zastosowania przetworników piezoelektrycznych do stworzenia elektronicznych padów na platformę Arduino oraz Szymon Zaporowski, Maciej Blaszke, Adam Kurowski - za referat Zastosowanie sieci neuronowych w cyfrowej syntezie dźwięku uzyskały dwie pierwsze nagrody za prezentacje plakatowe. Ponadto zespół w składzie: Maciej Blaszke, Szymon Zaporowski, Adam Kurowski otrzymał nagrodę za drugie miejsce w konkursie na najlepszy referat za wystąpienie pt.: Analiza nagrań ruchu drogowego w kontekście klasyfikacji typu pojazdu.

OSKA 2017 OSKA 2017

4.04.2017

Dyplom roku

Pan mgr inż. Dawid Jachimski, absolwent kierunku Informatyka na Wydziale ETI, zrealizował w Katedrze Systemów Multimedialnych, pod opieką prof. Andrzeja Czyżewskiego, przy wsparciu fonologa, prof. Tomasza Ciszewskiego, pracę magisterską na temat: Badanie algorytmów rozpoznawania wizemów i parametrów obrazu ust. Wizemy są to elementy mowy dostrzegane w obrazie twarzy osoby mówiącej. Stanowią więc one wizualny odpowiednik fonemów, które słyszymy. Na podstawie wizemów można starać się rozpoznawać mowę, czytając z ruchów warg. Pan mgr inż. Dawid Jachimski stworzył komputerowe algorytmy do analizy obrazu ust i przeprowadził w ramach swojej pracy systematyczne badania ich skuteczności, doprowadzając do możliwości skutecznego rozpoznawania wizemów. Wyniki jego pracy zostały zawarte w artykule wysłanym do opublikowania w czołowym czasopiśmie z dziedziny technologii multimedialnych. W dniu 29 marca 2017 r. w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu PG otrzymał dyplom i statuetkę, jako zwycięzca konkursu na najlepszą pracę magisterską na Wydziale ETI PG, obronioną w 2016 r.

Dyplom roku 2016 Dyplom roku 2016

31.03.2017

Wyróżnienie dla studentów KSM za Projekt grupowy

Studenci specjalności Inżynieria Dźwięku i Obrazu uzyskali wyróżnienie Dziekana Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej za projekt Udźwiękowienie animacji w systemie 5.1, realizowany w ramach przedmiotu Projekt Grupowy. W skład zespołu wchodzili: Dawid Weber (kierownik), Aleksandra Loroff, Mateusz Gnys, Łukasz Łukaszewski i Łukasz Obiedziński. Opiekunem projektu była mgr inż. Karolina Marciniuk.

Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce 23 lutego. Więcej szczegółów i zdjęć z uroczystości na stronie Uczelni

Projekt grupowy 2017 Projekt grupowy 2017 Projekt grupowy 2017

27.02.2017

Potrzeby osób w śpiączce i możliwości ich wspierania technologicznego - spotkanie prof. A. Czyżewskiego z Pierwszą Damą RP, Agatą Kornhauser-Duda

7 lutego 2017 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie poświęcone problematyce osób wybudzonych ze śpiączki. Jednym z gości Pierwszej Damy był prof. Andrzej Czyżewski, pod kierownictwem którego powstał system CybeOko, służący do diagnozy i terapii osób pozostających w śpiączce.

Więcej informacji o spotkaniu

Wybudzeni z wizytą w Pałacu Prezydenckim Wybudzeni z wizytą w Pałacu Prezydenckim Wybudzeni z wizytą w Pałacu Prezydenckim

8.02.2017

Dyplom IEEE Signal Processing dla prof. Bożeny Kostek

B_Kostek_IEEE_2017 Prof. Bożena Kostek (Laboratorium Akustyki Fonicznej) otrzymała dyplom sygnowany przez towarzystwo IEEE Signal Processing w uznaniu pracy redaktora technicznego dla czasopisma IEEE/ACM Transactions on Audio, Speech, and Language Processing w kadencji 2013-2016.

16.01.2017

Starsze wiadomości

Starsze wiadomości znajdują się w archiwum.