Miernictwo elektroakustyczne

Poprzedni temat

Strona główna

Następny temat


Metody pomiaru w przestrzeni ograniczonej

Rozdział ten opisuje metody eliminowania wpływu odbic przy pomiarach głośników w przestrzeniach zamkniętych.

Zagadnienia:
W normalnych warunkach pomiary charakterystyk elementów takich jak głośniki trzeba dokonywać w specjalnych komorach bezechowych, gdyż odbicia od ścian pomieszczenia wprowadzają błąd pomiarowy, jednak dzięki odpowiednim technikom możliwe jest dokonywanie pomiarów w pomieszczeniach unikając zakłóceń pochodzących od odbić. Metody pomiarowe quasi-bezechowe bazują na fakcie, iż dźwięk potrzebuje na pokonanie danej odległości czasu wprost proporcjonalnego do niej. Z tego właśnie powodu dźwięk bezpośredni dociera do mikrofonu jako pierwszy (jego droga jest najkrótsza).

Metoda TDS (Time Delay Spectometry)

W metodzie TDS głośnik generuje fale sinusoidalną, której częstotliwość płynnie przemiata w określonym czasie zadane pasmo częstotliwości. To powoduje, że dźwięk pochodzący z odbić dociera do mikrofonu z innymi częstotliwościami niż fala bezpośrednia. Daje to możliwość ich odfiltrowania. Dzięki wąskiemu filtrowi pasmowo przepustowemu, przestrajanemu synchronicznie do generatora, z opóźnieniem wynikającym z odległości mikrofonu od głośnika, uzyskujemy całkowite odfiltrowanie fali odbitych.
Schemat rozchodzenia się fal podczas pomiaru metodą TDS przedstawia poniższa animacja.


Rozchodzenie się fal dźwiękowych przy pomiarach w przestrzeni ograniczonej metodą TDS


Metoda MLS (Maximum Length Sequence)

W metodzie MLS jako pobudzenie głośnika używany jest pseudo-przypadkowy szum. Sygnał pochodzący z mikrofonu zostaje poddany operacji korelacji skrośnej wraz z sygnałem pochodzącym z generatora, co w rezultacie daje odpowiedź impulsową głośnika. Pierwsza część tej odpowiedzi nie zawierająca sygnału pochodzącego z odbić zostaje zamieniona przez algorytm FFT na quasi-bezechową charakterystykę częstotliwościową głośnika.

Schemat metody MLS

Przykładowa odpowiedź impulsowa


Metoda testu impulsowego

W metodzie testu impulsowego jako pobudzenie używany jest krótki impuls o wysokiej amplitudzie. Impuls taki posiada bardzo szerokie widmo energii. W tej metodzie sygnał pochodzący z odbić jest eliminowany poprzez bramkowanie mikrofonu. Bramka jest otwierana na chwile przed przybyciem fali bezpośredniej, a zamykana przed przybyciem pierwszego odbicia. Tak uzyskana odpowiedź impulsowa jest analizowana przez algorytm FFT dając charakterystykę częstotliwościową badanego głośnika. Metoda ta jest jednak stosunkowo mało dokładna.

Poprzedni temat

Strona główna

Następny temat