NASZ UDZIAŁ
W KONFERENCJI

W marcu (kiedy studenci zaczęli zabiegać o możliwość uczestnictwa w Konferencji) nie było wiadomo ani ile osób pojedzie, ani tym bardziej na jak długo. Oczywiście najpoważniejszą przeszkodą były pieniądze, a właściwie ich brak. Dzięki pomocy Pani Docent Sankiewicz do Monachium pojechała jednak wyjątkowo liczna grupa studentów Katedry Inżynierii Dźwięku. Pojechali bowiem przedstawiciele wszystkich trzech semestrów, w sumie 32 osoby (12 z szóstego, 7 z ósmego, 12 z dziesiątego i 1 osoba z Katedry Monitoringu Środowiska). Studenci musieli jedynie pokryć koszty wyżywienia (obiad i kolacja) oraz uczestnictwa w Konferencji (15 pln), podróż i schronisko (wraz ze śniadaniem) mieli bowiem opłacone (!). Konferencja odbywała się w dniach 8-11 maja (sobota-wtorek), grupa zaś przyjechała do Monachium już w piątek ok. południa, wyjechała dopiero we wtorek o 18. Należy przy tym zaznaczyć, że do dyspozyji grupy był własny (wynajęty) autokar (śliczny seledynowy Autosan).
Oczywiście, oprócz studentów do Monachium pojechali także doktoranci i pracownicy Katedry.

Studenci (a tym bardziej doktoranci i pracownicy Katedry) nie jechali jednak nastawieni tylko i wyłącznie na zwiedzanie wystawy i chodzenie na cudze wystąpienia. Informacje o tym, w jaki sposób Katedra przygotowała się do Konferencji znajdziesz poniżej:

Nagrania studenckie -muzyka klasyczna,
czyli
Student Recordings Classical

Nagranie uczestniczące w tym konkursie przygotowali studenci semestru dziesiątego. Od strony akustycznej o nagranie dbali: Bartłomiej Podleś, Jarosław Derewecki i Rafał Lerch. Piotr Odya i Piotr Nowiński pełnili rolę producentów. Nagrania dokonano 25 kwietnia w Kolegiacie św. Trójcy w Wejherowie podczas koncertu na żywo. Chór "Cantores Veiherovienses" z towarzyszeniem orkiestry "Musica Camerata" wykonywał Glorię Antonio Vivaldiego.
[Podczas nagrania]Do nagrania wykorzystano system mikrofonowy AB (patrz zdjęcie) oraz dodatkowy mikrofon do zbierania naturalnego pogłosu. Nagrania dokonano na cyfrowy magnetofon ośmiośladowy ADAT XT20 z wykorzystaniem cyfrowej konsolety YAMAHA 01V.
Nagranie (wybrany fragment całego koncertu -pierwsza część Glorii) zostało wraz z wymaganym opisem dostarczone organizatorom na kasecie DAT. Następnie wszystkie zgłoszone nagrania, a było ich kilkanaście, zostały ocenione przez sędziów w studiu bawarskiego radia. Do ścisłego finału zakwalifikowane zostały trzy nagrania, niestety nie było wśród nich przygotowanego przez studentów Katedry. Autorzy finałowych nagrań podczas otwartej prezentacji przedstawiali sposób dokonania nagrań oraz odpowiadali na pytania sędziów i publiczności. Ostatecznie wygrało nagranie przygotowane przez Stefana Cahena z Bohum (Niemcy).

Dodatkowe informacje o nagraniu znajdziesz w przygotowanej z myślą o konkursie prezentacji (PP97), a samo konkursowe nagranie możesz ściągnąć w formacie MP3. Cały zaś koncert możesz otrzymać na płycie CD-ROM -skorzystaj z zamówienia.

Prezentacje uczelni,
czyli
Education Fair

Zgodnie z powszechnym dążeniem do multimedialności, oprócz ulotek zawierających informacje o Politechnice Gdańskiej, samej Katedrze oraz organizowamym przez Katedrę Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku (9-11 września), przygotowana została (w programie PowerPoint) prezentacja Katedry, zawierająca m.in. zdjęcia sal laboratoryjnych i umieszczonego w nich sprzętu wraz z opisami (oczywiście w języku angielskim). Prezentacja ta jest dostępna on-line w języku angielskim, bądź off-line w języku polskim.
[Przy naszym stanowisku]Początkowo planowano, by prezentacja była wyświetlana z laptopa na ścianę z wykorzystaniem katedralnego rzutnika marki Sony. Niestety, na miejscu okazało się, że obraz z rzutnika jest zbyt słaby, by był widoczny w dobrze oświetlonej hali. W ostatniej więc chwili trzeba było znaleźć inne rozwiązanie. Ostatecznie prezentacja była wyświetlana na 30''-owym telewizorze Sony (tu podziękowania dla doktora Zielińskiego, któremu udało się przekonać pracowników obsługi technicznej do darmowego wypożyczenia ww. sprzętu), co okazało się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę". Prezentacji nie sposób było przeoczyć ! Była widoczna z daleka i wzbudzała zrozumiałe zainteresowanie. Tym bardziej, że większość uczelni poprzestała na tradycyjnych metodach informacji (ulotki itp.).

Więcej zdjęć z prezentacji uczelni znajdziesz w galerii.

Referaty naukowe,
czyli
Paper Sessions

Podczas Konferencji AES w Monachium pracownicy Katedry prezentowali w sumie siedem referatów:

Więcej zdjęć z prezentacji referatów znajdziesz w galerii.