O KONFERENCJI

AES, czyli Audio Engineering Society, organizuje rokrocznie dwie Konferencje: europejską (wiosną) i amerykańską (jesienią). W roku 1999 europejska Konferencja (nosząca numer 106) odbywała się w dniach 8-11 maja w Monachium, na terenie Centrum Kogresowego M,O,C,.[Grupa studentów KID przed halą M,O,C] Konferencja jest okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w dziedzinie szeroko pojętej inżynierii dźwięku. Wykorzystuje się w tym celu różne formy prezentacji osiągnięć naukowych i technologicznych: wystawę, referaty naukowe (Paper Sessions) oraz warsztaty naukowe (Workshopy).
Prezentacje referatów naukowych są okazją do zapoznania się z wynikami prac badawczych prowadzonych przez członków AES z różnych krajów i z różnych uczelni. Wykłady odbywają się w tzw. sesjach. Każda sesja jest poświęcona odrębnemu tematowi, odrębnemu działowi inżynierii dźwięku, np.: głośniki, psychoakustyka, dźwięk przestrzenny, kodowanie dźwięku, multimedia. Swoje prezentacje mieli także doktoranci i pracownicy Katedry.
O ile jednak podczas prezentacji referatów naukowych niektóre zagadnienia są jedynie sygnalizowane (czas jednego referatu jest ograniczony do pół godziny), to w czasie warsztatów są analizowane o wiele bardziej szczegółowo. Pozwala na to dłuższy czas trwania (ok. 2.5 godziny). A oto kilka ciekawszych tematów omawianych podczas tegorocznej Konferencji: Audio Broadcasting, Mixing 5.1 Recordings, MPEG-4 Audio, Stereo Microphone Techniques.
Dodatkowo organizowane są wycieczki (tzw. Technical Tours) do studiów radiowych i telewizyjnych (np.: Bayerisher Rundfunk), zakładów elektronicznych (Siemens) ale także do jednego z monachijskich kin ("Cinema") wyposażonego w różnorodne systemy dźwięku przestrzennego czy Instytutu Łączności (IRT) prowadzącego badania nad kodowaniem MPEG oraz transmisjami w systemach DAB (cyfrowe radio) i DVB (cyfrowa telewizja).

Organizatorzy Konferencji poświęcają także wiele czasu członkom AES -studentom. To z myślą o nich organizowane są prezentacje uczelni (Education Fair), konkurs nagrań studenckich (Student Recordings), sesje plakatowe (Poster Sessions) oraz forum pracy (Job Forum).
Podczas Education Fair studenci przedstawiają swoje uczelnie, pokazują własne osiągnięcia. Każda uczelnia ma do dyspozycji stolik i tablicę, na których można umieszczać ulotki, plakaty, zdjęcia itp. Prezentacje te są także okazją do nawiązania nowych znajomości między studentami z różnych krajów. Należy w tym miejscu dodać, że zdaniem kilku osób, które miały okazję uczestniczyć w Konferencji AES w Amsterdamie w roku 98, w tym roku prezentowało się mniej uczelni, a i liczba "zwiedzających" była zdecydowanie mniejsza.
Na konkurs nagrań studenckich zgłaszane nagrania zgłaszane są w dwóch kategoriach: muzyki klasycznej i jazz/pop. O ile podczas Konferencji amerykańskich dominują nagrania pop, to podczas europejskiej proporcje są bardziej wyrównane, z lekkim wskazaniem na muzykę klasyczną. Podobnie było w tym roku w Monachium. Więcej informacji o konkursie znajdziesz na stronie poświęconej naszemu udziałowi w Konferencji.
Podczas sesji plakatowych chętni "otrzymują" fragment tablicy, na którym rozwieszają informacje o swoich pracach czy wynikach przeprowadzanych badań. Następnie krótko omawiają swoje osiągnięcia. Prezentacjom przysłuchują się m.in. oficjele AES. Jest to więc wyjątkowa okazja do zademonstrowania swoich (i uczelni) możliwości.
Z kolei podczas forum pracy przedstawieciele przemysłu muzycznego omawiają sytuację na rynku pracy i uświadamiają studentom, jakie warunki powinni spełniać, by myśleć o znalezieniu "dobrej" pracy. Z ich wypowiedzi nie można, niestety, wysnuć zbyt optymistycznych wniosków: pracy dla inżynierów dźwięku (przynajmniej na Zachodzie) brakuje. Należy jednak mieć nadzieję, że informacje te były nieco przesadzone...

Ale nie samą Konferencją człowiek żyje. Zgodnie z tą myślą organizatorzy przygotowali dla uczestników Konferencji kilka mniej oficjalnych spotkań i imprez, takich jak koncert symfoniczny, koncert organowy (połączony z nagraniem), specjalne pokazy w Planetarium (które jest w zasadzie salą projekcyjną wykorzystującą m.in technikę laserową) i IMAX Cinema (kino trójwymiarowe). Odbywały się także nieoficjalne sesje studenckie w znakomitych monachijskich piwiarniach pod opieką prof. Voelkera. Można się było także wybrać na jedną z czterech wycieczek krajoznawczych (Social Tours).