Autor: Grzegorz Dąbrowski
semestr 10
Time Machine
UNIWERSALNY KONWERTER SYGNAŁÓW ZEGAROWYCH
Time Machine jest produktem niemieckiej firmy C-LAB, który może poradzić sobie ze wszystkimi istniejącymi częstotliwościami próbkowania (od 16 do 96 kHz) podczas synchronizowania sekwencerów, rejestratorów twardodyskowych i innych urządzeń cyfrowych do urządzeń taśmowych, rejestratorów filmowych i video. Urządzenie jest idealnym rozwiązaniem źródła sygnału zegara taktującego dla profesjonalnego studia nagraniowego i postprodukcyjnego. Time Machine ma możliwość ulepszania lub rozszerzania funkcji o dodatkowe układy takie jak sterowanie urządzeniami ADAT, generator impulsów Video Sync lub innych protokołów synchronizacji (np. cyfrowego Video, USB), które są w procesie projektowania.
Time Machine umożliwia synchronizację cyfrowych systemów audio i video w standardach Black Burst, AES/EBU Null Clock, Word Clock, LTC, VITC, MTC z taśmowymi rejestratorami dźwięku i obrazu, sekwencerami i innymi urządzeniami pracującymi w tych standardach. Czyta, generuje i regeneruje kod czasowy w formatach LTC, VITC i MTC. Umożliwia wyświetlanie bieżącej wartości kodu czasowego na obrazie video (w dwóch rozmiarach, 4 stylach, w dowolnej pozycji). Wbudowany interfejs 9-pin umożliwia zintegrowanie sterowania urządzeń np. kasetowych rejestratorów video, Tascam DA88, DA98, MMR8. Posiada dwa opcjonalne sloty dla opcji rozszerzeń (jako port USB i generator impulsów synchronizacji Video i drugi jako zdalne sterowanie urządzeń ADAT lub 9-pin). Obsługa urządzenia jest ergonomiczna, używa się 4 przycisków na panelu czołowym skąd dostępne są wszystkie funkcje. Time Machine posiada duży wyświetlacz tekstowy, co nie jest częste w tego typu urządzeniach. Pracuje samodzielnie, nie jest potrzebny program komputerowy. Możliwe jest podłączenie Time Machine bezpośrednio do komputera. Poprzez port COM możliwe jest wysyłanie kodu czasowego oraz wszystkich komend sterujących urządzeniami ADAT dzięki opcji MCO (Machine Control Option).
Time Machine jest wyposażone w duży zestaw interfejsów, posiada:
Kod czasowy może być odczytywany z wejścia LTC (dla taśmowych rejestratorów audio i video), z wejścia MTC (dla urządzeń MIDI) lub z opcjonalnego wejścia sterowania urządzeń. Generator kodu czasowego może startować z dowolnego adresu (możliwość ustawienia wielkości początkowej). Wszystkie formaty wyjściowe kodu czasowego (LTC, MTC, VITC) są dostępne jednocześnie. Dodatkowo, inserter kodu czasowego cały czas jest zdolny wyświetlać bieżącą wartość kodu czasowego na obrazie video.
Gdy źródłem synchronizacji jest sygnał Video Sync, Word Clock lub AES/EBU (S/PDIF), odbieranie sygnału sygnalizowane jest diodą LOCK. Gdy sygnał zanika, pokazywana jest na displeju informacja o błędzie i wyłącza się dioda LOCK. Gdy źródłem synchronizacji jest LTC ( z analogowego wielośladowego rejestratora taśmowego) lub MTC (z sekwencera), Word Clock synchronizuje się do prędkości odtwarzania tego kodu, dioda LOCK świeci się. W przypadku wystąpienia zaników włącza się żółta dioda HOLD – utrzymywana jest ostatnio odebrana częstotliwość pracy Word Clock. Gdy sygnał kodu czasowego powraca, następuje resynchronizacja, ponownie świeci się dioda LOCK. Systemy cyfrowe znowu są utrzymywane w fazie ze źródłem synchronizacji. Identyczna zasada jest stosowana przy vari speed. Time Machine posiada specjalny algorytm, który czyni MTC o dużej zawartości jittera sygnałem akceptowalnym jako źródło synchronizacji.
Produkt firmy C-LAB nie jest rewelacyjnym wytworem techniki. Jako stosunkowo nowy produkt nie został jeszcze dobrze przetestowany przez niezależne czasopisma fachowe. Mimo tego interesujący jest jego szeroki zakres potencjalnych zastosowań – w studiu MIDI, w postprodukcji filmowej i video oraz w studiach nagraniowych. Obiecująca jest możliwość rozszerzania i konfigurowania Time Machine przy zastosowaniu specjalnych slotów – czyni to urządzenie uniwersalnym i otwartym na nowe standardy synchronizacji i zdalnego sterowania urządzeniami.
Interesujący był fakt, że na wystawie towarzyszącej Konferencji AES nie była obecna firma C-LAB, tylko jej dystrybutor (który jednocześnie był przedstawicielem wielu innych firm), natomiast urządzenie Time Machine obecne było w kilku miejscach – na różnych stanowiskach innych wystawców. Urządzenie stosowano tam jako synchronizator systemów audiowizualnych. Przykładową, typowo stosowaną konfigurację pracy zaprezentowano poniżej:
Źródłem sygnału odniesienia jest sygnał Video z taśmowego rejestratora video. Time Machine synchronizuje następujące urządzenia: cyfrową stację roboczą DAW poprzez Super Clock lub Word Clock, cyfrowy procesor efektów poprzez AES/EBU Null Clock lub S/PDIF sync, analogowy procesor efektów poprzez LTC, sekwencer poprzez MTC. Time Machine umożliwia sterowanie urządzenia ADAT poprzez złącze 9-pin oraz zastosowanie insertera kodu czasowego w celu wyświetlenia bieżącej wartości kodu czasowego na monitorze PAL/NTSC przez złącza BNC/SVHS.