SEMESTR VII

Oto prowadzone w tym semestrze przedmioty:

->   Przetwarzanie dźwięków i obrazów -laboratorium
->   Podstawy Akustyki -laboratorium
->   Mikrofony i głośniki -laboratorium
->   Akustyka Psychofizjologiczna -laboratorium
->   Cyfrowa Rejestracja Sygnałów -wykład + laboratorium
->   Miernictwo Elektroakustyczne -wykład + laboratorium
->   Akustyka Mowy -wykład + laboratorium

Przetwarzanie dźwięków i obrazów

Laboratorium to jest kontynuacją wykładu z zeszłego semestru. Poniżej zestawiono kilka ciekawszych tematów zajęć wraz z krótkimi opisami:

Podstawy Akustyki

Wypróbujesz w praktyce teorie na temat rozchodzenia się fal dźwiękowych poznane w zeszłym semestrze, np:. w jaki sposób dźwięk rozchodzi się w rurze.

Mikrofony i głośniki

Na tym laboratorium nauczysz się dokonywać różnego typu pomiarów kolumn głośnikowych oraz poznasz komputerowe metody projektowania kolumn. Wykorzystasz do tego celu wiedzę poznaną na wykładzie.

Akustyka Psychofizjologiczna

Podczas zajęć będziesz miał okazję zbadać swój słuch i to na kilka możliwych sposobów, a także poczucie stabilności słuchu, pamięci wysokości dźwięków i słyszalności dudnień. Dokonasz także róznego typu testów odsłuchowych.

Cyfrowa Rejestracja Sygnałów

Na wykładzie z CRS'u zapoznasz się z budową cyfrowego toru elektroakustycznego i wizyjnego, omówione są standardy cyfrowego zapisu magnetycznego i optycznego.
Na laboratorium zaś masz okazję zbadać typy sieci pogłosowych, pobawić się magnetofonem DCC i znaleźć optymalny format plików dźwiękowych, łącznie z najlepszymi metodami konwersji między nimi.

Miernictwo Elektroakustyczne

Tematem wykładu są rózne metody pomiarów używane w akustyce. Nauczysz się czym różnią się zniekształcenia TIM od DIM itp. Będziesz umiał(-a) dobrać w zależności od przeprowadzanego pomiaru odpowiednie sygnały pomiarowe.
Na laboratorium poznasz różne metody projektowania filtrów cyfrowych oraz konstrukcję wirtualnych przyrządów pomiarowych (tzn. takich, które wykorzystują standardową kartą akwizycyjną i oprogramowanie pozwalające na zrealizowanie dowolnego miernika, łącznie z natychmiastowym wykonaniem analiz statystycznych). Podczas laboratorium wyjazdowego poznasz zaś nowoczesne przyrządy pomiarowe -Systemy ONE i TWO.

Akustyka Mowy

Jest to pewna rozdzaju kontynuacja PDiO. Jak sama jednak nazwa wskazuje nacisk zostaj położony na problemy związane z mową ludzką. Na wykładzie omówione są metody transmisji mowy, w tym różne odmiany wokoderów -urządzeń, które przesyłają jedynie parametry sygnału mowy. Kilka godzin poświęconych jest syntezie mowy i jej rozpoznawaniu. W tym drugim przypadku omawiane są parametry mowy, które pozwalają na jednoznaczną (przynajmniej w teorii) klasyfikację wypowiadanych słów -tzw. cechy dystynktywne mowy.
Na laboratorium spróbujesz stworzyć system, który będzie rozpoznawał pojedyncze wyrazy, zobaczysz jak komputer potrafi symulować ludzki trakt głosowy.