Budowa dysków DVD
 Rodzaje dysków DVD
 Dyski DVD-ROM
 Nagrywalne dyski DVD
 Dalsze etapy rozwoju DVD



    DVD to istotne osiągnięcie końca wieku w dziedzinie cyfrowego laserowego zapisu płytowego. Z punktu widzenia użytkownika DVD jest obecnie najbardziej pojemnym, multimedialnym nośnikiem zapisu oraz przechowywania informacji i stanowi przełom jakościowy w dostarczaniu materiałów wizyjnych do domów widzów. DVD (Digital Versatile Disk) wygląda podobnie jak CD, przy czym najpopularniejszą wersją jest dysk o średnicy 120 mm i grubości 1,2 mm z centralnym otworem 15 mm. Specyfikacja DVD, podobnie jak CD, dopuszcza mniejsze dyski o średnicy 80 mm. Wykonano także niewielką liczbę eksperymentalnych dysków DVD o rozmiarach kart kredytowych.


Budowa dysków DVD

    Podstawowa zasada zapisu cyfrowego na płytach DVD jest taka sama jak na płytach CD. Dysk DVD (rys. 1) składa się ze sprasowanych dwóch substratów, czyli dysków składowych o grubości 0,6 mm każdy; sklejone ze sobą substraty tworzą ostatecznie wymagany dysk 1,2 mm. Każdy z substratów zachowuje się tak, jak dysk CD, a powierzchnia górna jest uformowana pitami danych i pokryta aluminium. Aby nastąpiło odbicie od struktury zapisu danych na powierzchni górnej, promień laserowy w odtwarzaczu DVD zostaje zogniskowany od dołu poprzez warstwę substratu 0,6 mm. Górny substrat 0,6 mm zostaje doklejony do powierzchni danych substratu dolnego, z ewentualnie istniejącym zapisem własnym skierowanym do dołu. Tak więc w przeciwieństwie do CD powierzchnie danych znajdują się pośrodku dysku. Stwarza to możliwość uzyskania dysku dwustronnego, gdyż substrat górny może być odtwarzany poprzez proste odwrócenie całego dysku.



Rys. 1 Przekrój płyty kompaktowej CD (a) i przekrój dysku DVD (b).

    Specyfikacja DVD umożliwia również odczytywanie obu substratów z tej samej strony. Mniejszy rozmiar oraz większa gęstość pitów danych dają w rezultacie siedmiokrotny wzrost pojemności zapisu w porównaniu z równoważnym dyskiem CD. Jednakże mniejsze pity (rys. 2) wymagają w odtwarzaczu nowego lasera o krótszej fali dla właściwej rozróżnialności pitów.



Rys. 2 Różnica w optycznych rozmiarach płyt CD i DVD.

    Ścieżki na obu warstwach dysku mogą być "nawinięte" w tym samym kierunku (Parallel Track Path), jak również w kierunku przeciwnych (Opposite Track Path) (rys. 3). Zgodny kierunek zapewnia krótszy czas dostępu do danych zapisanych na płytach DVD-ROM, zaś kierunek przeciwny zapewnia brak przeskoku.



Rys. 3 Zgodne i przeciwne kierunki ścieżek na płytach DVD-ROM.

 Powrót


Rodzaje dysków DVD

    Istnieje 5 rodzajów płyt DVD i trzy rozmiary: 120 mm, 80 mm oraz Credit Card (tabela 1).

Tabela 1. Typy i pojemności dysków DVD.



DVD-5 (SSSL) jest najprostszą płytą z rodziny DVD, zawiera pojedynczą warstwę odbijającą, odczytywana jest z jednej strony dysku. Dysk dla zapewnienia znormalizowanej grubości 1,2 mm posiada dwie warstwy podłoża. Umożliwia to stworzenie nadruku na niewykorzystywanej stronie nie tylko "klasycznie" - przez nadruk na powierzchni dysku, ale też przez odpowiednie ukształtowanie drugiej warstwy metalicznej nie przenoszącej informacji.



DVD-9 (SSDL) posiada dwie warstwy po jednej stronie dysku. Powoduje to wydłużenie o 10% wszystkich nagrywanych śladów dla ułatwienia odczytu danych. Odczyt z jednej strony dysku umożliwia stosowanie zwykłych nadruków na powierzchni dysku.



DVD-10 (DSSL - double sided single layer). Odczyt danych z obu stron dysku uniemożliwia stosowanie nadruków na powierzchni dysku, stąd tworzenie etykiet jest utrudnione. Dyski te są bardzo niechętnie stosowane w studiach filmowych.



DVD-14 (DSML - double sided mixed layer). Dysk ten ma dwie warstwy po jednej stronie i jedną po drugiej stronie.

DVD-18 (DSDL) jest płytą najtrudniejszą w produkcji. Dotychczas nie opracowano procesu produkcyjnego o wystarczającej niezawodności.


    Specyfikacja DVD określa dwie zasadnicze podgrupy: DVD-Video i DVD-Audio.

 Powrót


Dyski DVD-ROM

    Największą, oczywistą przewagą dysków DVD-ROM nad CD jest ich pojemność. Są one w stanie zgromadzić siedmiokrotnie, a niektóre nawet 27-krotnie więcej danych, niż tradycyjne płyty CD. Kolejną zaletą oferowaną przez DVD-ROM jest cyfrowa protekcja przekopiowań; dane poddawane są szyfrowaniu (scrambling) przed wyprodukowaniem dysku. System ten zwany jest CSS (Content Scrambling System) i wymaga, aby wszystkie napędy DVD-ROM zawierały deszyfratory.

    Na płytach DVD stosowany jest system plików MicroUDF. Dodatkowo na płytach DVD-Video, DVD-Audio, DVD-RAM i DVD-RW stosowany jest system ISO9660, czyli tzw. UDF-Bridge w celu zapewnienia kompatybilności ze starszymi systemami operacyjnymi, które nie obsługują UDF.

 Powrót


Nagrywalne dyski DVD

    Dotychczas nie ustalono standardu na te dyski. Dyski nagrywalne DVD są obecnie dostępne jako jednostronne SSSL.
    Dyski DVD-R stosują technologię barwnych polimerów organicznych. Pozwalają na jednokrotny zapis danych o pojemności do 4,7 GB.
    W dyskach DVD-RW stosuje się technologię zmian fazowych, podobnie jak w dyskach CD-RW. Jest to dysk kasowalny do wielokrotnego nagrywania o pojemności 4,7 GB.
    W dyskach DVD-RAM stosuje się technologię magnetooptyczną. Są to dyski wielokrotnego nagrywania o pojemności 2,58 GB.
    W dyskach DVD+RW do wielokrotnego nagrywania wykorzystuje się technologię zmian fazowych. Konkurują one z DVD-RAM i chociaż są zasadniczo kompatybilne z innymi formami DVD, to nie są zasadniczo kompatybilne z DVD-RAM. Pojemność DVD+RW wynosi obecnie 2,8 GB.

 Powrót


Dalsze etapy rozwoju DVD

    DVD-Video jest już dobrze ustabilizowanym i przyjętym standardem dla wysokiej jakości wydań filmów domowych i zapewne wkrótce stanie się akceptowalnym standardem wymiany i dostępu wideo. Są perspektywy stosowania DVD-ROM do komercyjnego oprogramowania komputerowego. Natomiast specyfikacja DVD-Audio była ustalana niedawno, a ponadto standard ten podlega przedefiniowaniu ze względu na dopracowanie systemu zabezpieczeń. Ponadto pozycja DVD-Audio na rynku jest trudniejsza do zdefiniowania w związku z istnieniem CD. Kolejną wielką szansą dla DVD jest nagrywalny dysk DVD.

 Powrót


    Dodatkowe informacje na temat płyt DVD można znaleźć w prezentacji multimedialnej znajdującej się pod adresem http://sound.eti.pg.gda.pl/STUDENT/CRS/DVD2.ppt


Źródło: