Projekty badawcze

PROJEKTY OBECNIE REALIZOWANE

Projekty europejskie

PERFORM - zintegrowany projekt europejski z dziedziny telemedycyny, koordynowany przez firmę Siemens. Katedra Systemów Multimedialnych ma za zadanie opracowanie narzędzi teleinformatycznych do zdalnego monitorowania pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneratywne (głównie Parkinsonizm).

INDECT - rozwinięcie projektu SECURITY na skalę europejską, z udziałem policji polskiej, niemieckiej i europejskiej, czołowych uczelni technicznych polskich i europejskich. PG jest postulatorem i głównym wykonawcą tego projektu, który został przyznany we wrześniu 2007 r., z budżetem rzędu kilkunastu mln. euro (fundatorem badań jest Komisja Europejska). Jest to pierwszy zintegrowany projekt europejski z dziedziny technologii bezpieczeństwa, przygotowany i koordynowany w Polsce.

Projekty badawcze Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

MULTIMODAL - Opracowanie nowego rodzaju komputerowych interfejsów multimodalnych oraz ich wdrożenie w edukacji i w medycynie (6 ZR9 2007 C/06828).
Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie w produktach tej firmy zupełnie nowych sposobów komunikacji użytkownika z komputerem (innych, niż tradycyjna mysz i klawiatura). Użytkownik będzie mógł się komunikować z komputerem m. in. za pomocą wzroku (śledzenie przez komputer położenia gałek ocznych i uwagi wzrokowej), za pomocą inteligentnego długopisu (terapia dysleksji), za pomocą ruchów warg (pomoc dla osób z niedowładem rąk, sparaliżowanych) i in.

SECURITY - Multimedialny system wspomagający identyfikację i zwalczanie przestępczości (w tym przemocy w szkołach) oraz terroryzmu (R00-O0005/3).
Projekt wspierany przez Polską Platformę Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którego wyniki pozwolą na monitorowanie stanu bezpieczeństwa na stadionach, w szkołach i miejscach zagrożonych terrorem. Istota projektu polega na opracowaniu narzędzi teleinformatycznych, które uzupełnią istniejące i stale rozwijane systemy monitoringu wizyjnego i akustycznego. Uzupełnienie to będzie polegało na wprowadzeniu funkcji automatycznego rozumienia dźwięków i obrazów, tak aby systemy komputerowe w sposób automatyczny mogły wykrywać potencjalne zagrożenia i informować o nich służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny.

NOISE - Opracowanie metodyki monitorowania środowiska aglomeracji miejskich z zastosowaniem nowoczesnych środków teleinformatycznych i technologii geoinformacyjnych (R02 010 01)
Projekt polegający na opracowaniu narzędzi teleinformatycznych do monitorowania hałasu i ruchu drogowego w aglomeracjach miejskich. Ideę wykorzystał Urząd Miasta Gdańska, ponadto PG podpisała umowę licencyjną z firmą DGT, dotyczącą wdrażania opracowanych inteligentnych bezprzewodowych stacji monitoringowych w innych miastach.

Multimedialny System Monitorowania Hałasu (grant wewnętrzny). Projekt powiązany tematycznie z projektem NOISE.

APARATY_SŁUCHOWE - Metody przetwarzania sygnałów do zastosowań w specjalnych protezach słuchu (3 T11E02829)
Projekt poświęcony specjalnym nieinwazyjnym protezom słuchu, głównie przeznaczonym dla noworodków.

LARYNX - Nowe pomoce elektroniczne dla osób po laryngektomii.
Oryginalny pomysł aktywnej sztucznej krtani dla osób po laryngektomii, czyli amputacji krtani. Cyfrowa krtań elektroniczna oraz miniaturowy syntetyzer mowy dla osób z bezgłosem, opracowane w ramach grantu celowego, zrealizowanego wspólnie ze spółdzielnią Intech z Gdańska, są aktualnie wdrażane przez tę firmę do produkcji seryjnej na mocy licencji udzielonej przez PG (projekt dofinansowany z funduszu grantu celowy FSNT NOT).

CEMET - Centre of Medical Technologies
- Centrum Doskonałości w ramach 5. Programu Ramowego UE

Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy (Centrum Doskonałości PROKSIM, Warszawa - Gdańsk)

Interdyscyplinarne ujęcie problemu szumów usznych i wynikające z niego technologie elektronicznego wspomagania diagnostyki i terapii

KEY_IPIPAN - Politechnika Gdańska, jako jeden z głównych wykonawców projektu przystąpiła do konsorcjum koordynowanego przez Instytut Podstaw Informatyki PAN, i podjęła się wprowadzania inteligentnych metod obliczeniowych do informatyzacji radia i w dziedzinie telemedycyny. Wykonawcą projektu z ramienia Politechniki Gdańskiej jest Katedra Systemów Multimedialnych.

KEY_KSMPG - projekt kluczowy z dziedziny informatyki, w którym Katedrze Systemów Multimedialnych powierzono rolę koordynatora i wykonawcy projektu. Tematyka projektu stanowi rozszerzenie zagadnień związanych z opracowaniem i wdrażaniem nowych technologii interfejsów multimodalnych.

NOWE_MEDIA - podprojekt w ramach Narodowego Projektu Foresight "Polska 2020", w którym rolą Katedry Systemów Multimedialnych jest rozwinięcie przyszłościowych koncepcji rozwoju mediów w naszym kraju.

PROJEKTY ZREALIZOWANE

Projekty europejskie

PRESTOSPACE - Preservation towards storage and access, Standardised Practices for Audiovisual Contents in Europe, FP6-IST-707336 (projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach 6. Programu Ramowego UE).
W Politechnice Gdańskiej opracowano narzędzia do rekonstrukcji materiału archiwalnego - starych nagrań i filmów. Repozytoria europejskie zawierają blisko 200 mln. godzin tego typu materiału, którego część będzie można ochronić od dalszej deprecjacji, dzięki wykorzystaniu opracowanych narzędzi.

DESYME - Development System for Mobile Services, European CELTIC project.
Zakończony w 2007 r. projekt międzynarodowy, którego wyniki otwierają możliwość samodzielnego projektowania i programowania różnego rodzaju usług w sieciach komórkowych (wcześniej była to domena operatorów sieci komórkowych).

Projekty badawcze Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

VoIP - Nowe metody kodowania mowy dla potrzeb telefonii IP (T11D 004 28).
Projekt poświęcony opracowaniu bardziej efektywnych koderów mowy dla potrzeb wykorzystania w darmowej telefonii internetowej.

SDSA - Wytworzenie i wprowadzenie do badań klinicznych prototypowej serii cyfrowej protezy mowy dla osób jąkających się, opartej na widmowej modyfikacji sygnału w pętli audytoryjnego sprzężenia zwrotnego - w ramach programu "Techne" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

INFOPILOT - Cyfrowy system rejestracji i rekonstrukcji sygnału mowy dla potrzeb lotnictwa wojskowego (148346/C-T00/2002).
Opracowano system do rejestracji, transmisji i poprawy jakości mowy transmitowanej pomiędzy naziemnymi stacjami bazowymi i pilotami samolotów szkolno-bojowych, wdrożony w 2005 r. w "Szkole Orląt" w Dęblinie.

System ekspercki do obiektywizacji ocen głosów śpiewaczych (3 T11F 023 30)

Metody tworzenia i porządkowania hipotez rytmicznych w utworach muzycznych (3 T11F02729)

Opracowanie i wdrożenie powszechnego systemu diagnostyczno-informacyjnego z zakresu ochrony przeciwdźwiękowej (badania własne)

Rozwój koncepcji i zastosowań inteligentnych technik multimedialnych - w ramach Subsydium dla Uczonych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Opracowanie komputerowych narzędzi do badań słuchu, mowy i wzroku oraz elektronicznych systemów telemedycznej diagnostycznych

4T11D01422 - Nowe metody wyszukiwania informacji multimedialnej w sieciach telekomunikacyjnych

7T11E05220 - Metoda oceny skuteczności systemów implantów ślimakowych

8T11D00218 - Metody realizacji dźwięku dla potrzeb wielokanałowego przekazu multimedialnego

8T11D02819 - Kodowanie perceptualne sygnału fonicznego z zastosowaniem inteligentnych algorytmów decyzyjnych

8T11E03415 - Nowe algorytmy cyfrowych protez słuchu i metody dopasowania aparatów słuchowych

8T11D02112 - Nowe metody inteligentnej filtracji i kodowania sygnału fonicznego

8T11E03310 - Nowe metody diagnostyki i terapii uszkodzeń słuchu z wykorzystaniem technologii cyfrowego przetwarzania sygnałów

4PO5D01609 - Korygowanie wad wymowy w oparciu o modyfikacje sygnałów w pętli audytoryjnego sprzężenia zwrotnego

8T11C02808 - Zastosowanie metod sztucznej inteligencji do analizy i przetwarzania danych w akustyce

7TO7B02009 - Nowe metody cyfrowej syntezy dźwięku

8S50302106 - Zastosowania zbiorów przybliżonych

8T11D00208 - Rozwój metod cyfrowej rekonstrukcji i kształtowania sygnałów fonicznych

8S50401005 - Cyfrowa rekonstrukcja i kształtowanie sygnałów fonicznych

883169203 - System komputerowego rozpoznawania mowy